Jump to content

T-84

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një T-84U në 2018.

T-84 është një tank kryesor luftarak ukrainas (MBT), i bazuar në T-80 MBT Sovjetik i prezantuar në 1976, veçanërisht në versionin e motorit me naftë: T-80UD. T-84 u ndërtua për herë të parë në 1994 dhe hyri në shërbim në Forcat e Armatosura të Ukrainës në 1999. Motori i tij me piston të kundërt me performancë të lartë e bën atë një tank të shpejtë, të krahasueshëm me MBT-të e tjerë modernë me një raport fuqi-peshë prej rreth 26 kuajfuqi për ton (19 kW/t).

T-84 Oplot është një version i avancuar që përfshin një ndarje municionesh të blinduara në një zhurmë të re frëngji. Dhjetë prej tyre hynë në shërbimin ukrainas në vitin 2001. T-84-120 Yatagan është një model prototip i destinuar për eksport, duke montuar një armë 120mm të aftë për të gjuajtur municione standarde të NATO-s dhe raketa të drejtuara.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]