Jump to content

Tang Wei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tang Wei
U lind në7 tetor 1979 (38 vjeçar)

Tang Wei (Kinezisht: 汤唯, lindi më 7 tetor 1979) është aktore kineze.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tang Wei lindi në Wenzhou dhe u rrit në Hangzhou, Zhejiang. Ajo është e vetmja fëmijë e ish-aktores dhe piktorit. Në një intervistë, ajo shpjegoi se ajo shpesh udhëtonte rreth Kinës dhe mësoi të pikturohej, duke shtuar se ajo ishte e ndikuar nga prindërit e saj. Tang u diplomua nga një shkollë e mesme profesionale në vendlindjen e saj në vitin 1996, ku mësuesit e saj e përshkruan atë si "atletike" dhe një "studente e mirë që gjithmonë bënte detyrat e shtëpisë". Ajo nuk kishte plane për t'u bërë i famshëm; ajo fillimisht aspiroi të bëhej arkeologe ose avokate.

Pak pasi diplomoi në universitet, Tang takoi Stan Lai gjatë një nga udhëtimet e saja në Kinë. Ai ishte i impresionuar nga aktorja dhe u citua të thoshte: "Numri i yjeve nuk mund të jetë aktor i mirë, shumë aktorë të mirë nuk mund të jenë yje të mirë, por Tang Wei ishte me fat që e kishte bërë". Ai vazhdoi të rekomandojë atë për disa drejtorë dhe luajti në shumë role, edhe pse ajo ishte relativisht e panjohur jashtë qytetit të saj në Kinë në këtë kohë. Megjithatë, Tang luajti në një seri televizive, Policewoman Swallow (2004) dhe një dramë të shkurtër universitare, Che Guevara (2004). Pasi ka punuar me një grup më aktorësh të ndryshëm, ajo u shfaq edhe në dramat televizive Leaving Seafront Street (2005), 'East Meets West' (2005) dhe Born in 60s (2006).[1]

Në korrik të vitit 2006, Tang u zgjodh nga më shumë se 10.000 aktore për t'u paraqitur në filmin e Ang Lee, Lust, Caution (2007).[2][3] Tang luan personazhi kryesor të filmit, Wong Chia-chi, i frymëzuar nga historia e spiunit të ekzekutuar Zheng Pingru. Pas filmit të shfaqur, Tang mori famë më të gjerë në të gjithë dhe përtej Kinës. Ajo fitoi Çmimin për Performancën më të Mirë dhe u propozua për Çmimin e Pavarur të Shpirtit.[4][5]

Tang luajti në filmin Late Autumn së bashku me aktorin nga Koreja Jugore Hyun Bin,[6] ku roli i saj ishte si një imigrante nga Kina e cila ishte e burgosur për vrasjen e burrit të saj. Filmi u xhirua në Seattle, Washington.[7]

Tang bëri debutimin e saj në filmin anglez Blackhat, një film së bashku me aktorin Chris Hemsworth.[8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tang u martua me regjisorin e Koresë së Jugut Kim Tae-yong në vitin 2014, në oborrin e shtëpisë së legjendës së filmit Ingmar Bergman në ishullin e largët suedez të Fårö.[9][10][11] Një ceremoni martese formale u mbajt më vonë në Hong Kong, me vetëm anëtarët e familjes së ngushtë si mysafirë.[12][13][14] Në gusht 2016, Tang lindi vajzën e tyre, Summer.[15]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2007 Lust, Caution Wong Chia Chi
2010 Crossing Hennessy Oi-lin
Late Autumn Anna
2011 The Founding of a Party Tao Yi
Dragon Ayu
Speed Angels Hong Xiaoyi
3 Idiots Pia Sahastrabuddh
2013 Finding Mr. Right Jia Jia
2014 The Golden Era Xiao Hong
2015 Blackhat Chen Lien
Monster Hunt Tregtare
Only You Fang Yuan
A Tale of Three Cities Chen Yuerong
Office Sophie
2016 Book of Love Jia Jia
2018 Long Day's Journey into Night

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1998 Chinese Female Football Portiere
2004 Policewoman Swallow Swallow
Sons and Daughters of the Red Cross Ning Xiaoya
2005 Brother, Brother Sekretare
Leaving Seafront Street Yan Lei
Qingqian Nalati Chen Yan
2006 Born in the 60s Yue Linlin
2007 Silent Tears Shang Li
2019 Empress of the Ming Sun Ruowei

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "赖声川话剧杭州上演 澄清并未向李安推荐汤唯". NetEase. 29 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Ang Lee casts Tang Wei for "Lust, Caution". Xinhua News Agency. 12 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ang Lee: A passion too hot for China". The Telegraph. 2 janar 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "'Lust, Caution' biggest Golden Horse Awards winner". Focus Taiwan. 9 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2018. Marrë më 12 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ ""Lust, Caution" duo nominated for pre-Oscar Awards". Xinhua News Agency. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Hyun Bin, Tang Wei-wei Cast in Korea-US Project". The Korea Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "In star-studded 'Late Autumn,' Seattle plays starring role". Seattle Post-Intelligence. 28 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "EXCLUSIVE: Tang Wei Tops Busy Year with 'Blackhat". Front Row Features. 4 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Tang Wei to Marry Korean Director Kim". The Wall Street Journal. 2 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Lust, Caution actress Tang marries in Sweden". Associated Press. 25 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 12 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Lust, Caution star Tang Wei weds at Ingmar Bergman's house". The Straits Times. 25 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Chinese actress, Korean director had formal wedding in Hong Kong: agency". Yonhap News Agency. 19 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Tang Wei and Kim Tae-yong marry". The Korea Herald. 19 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Tang Wei's Wedding Pictures Revealed". The Chosun Ilbo. 20 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Actress Tang Wei gives birth to daughter". The Korea Herald. 28 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)