Jump to content

Tarot (film, 2024)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tarot
Regjia nga
Shkruar nga
 • Spenser Cohen
 • Anna Halberg
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaElie Smolkin
MontazhiTom Elkins
MuzikaJoseph Bishara

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaSony Pictures Releasing
Data e publikimit
3 maj 2024
Kohëzgjatja
92 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$8 milion[2]
Fitimi$45.3 milion[3][4]

Tarot (ose Kartat e së Keqes) është një film horror mbinatyror amerikan i vitit 2024, shkruar dhe drejtuar nga Spenser Cohen dhe Anna Halberg (në debutimin e tyre të filmit artistik si regjisor) dhe bashkë-shkruar nga Nicholas Adams. Ai bazohet në një roman të vitit 1992, Horrorscope, nga Nicholas Adams. Në film luajnë Harriet Slater, Adain Bradley, Avantika Vandanapu, Wolfgang Novogratz, Humberly González, Larsen Thompson, Olwen Fouéré dhe Jacob Batalon. Historia ndjek një grup studentësh të kolegjit të cilët, pasi përdorin një pako letrash të çuditshme tarot, fillojnë të vdesin tmerrësisht një nga një dhe duhet të zbulojnë misterin e pakos së letrave përpara se të mbarojë koha.

Tarot u lëshua në Shtetet e Bashkuara nga Sony Pictures Releasing më 3 maj 2024. Filmi mori vlerësime përgjithësisht negative nga kritikët dhe ka fituar 45 milionë dollarë në mbarë botën.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grup miqsh - Hejli, Granti, Pakstoni, Pejxhi, Madelina, Lukasi dhe Eliza - marrin me qira një rezidencë në Ketskills për ditëlindjen e Elizës. Me tensionin në grup pas ndarjes së fundit të Hejlit dhe Grantit, ata vendosin të shpërqendrojnë veten duke e bërë Hejlin të lexojë horoskopët e tyre me një kuti letrash të çuditshme tarot të zbuluara në bodrum. Megjithëse Hejli thotë se përdorimi i pakos së letrave së dikujt tjetër është kundër një rregulli të pashprehur në Tarot, ata vendosin të vazhdojnë, siç nxit Eliza. Eliza merr leximin e para dhe merr Priftërinë e Lartë si rezultatin e saj përfundimtar, së bashku me faktin se ajo do të "ngjisë shkallët e suksesit". Lukasi, i lexuar si shkelës i rregullave, merr Eremitin, ku Hejli gjithashtu përmend se drita e Eremitit mund ta çojë atë në rrugën e gabuar. Madelina merr Burrin e Varur dhe këshillohet të mos vrapojë kur ndodhet në një situatë problematike, ndërsa Pejxhi dhe Pakstoni lexohen përkatësisht Magjistarin dhe Budallain dhe i paralajmëron ata për implikimet dhe si t'i shmangin ato. Kur Hejli zbulon se Granti ka Kullën në shtëpinë e tij të katërt të Bordin e Parashikimit dhe marrëdhënia e tij po shkatërrohet dhe ai po e shkatërron atë vetë pasi mori edhe Djallin, të dy debatojnë dhe Granti me zemërim i sugjeron asaj që ajo të marrë leximin e saj. Së fundi, Hejli lexon horoskopin e saj dhe merr kartën e Vdekjes dhe përmend se ajo gjithmonë merr se "dashuria do të jetë vdekja e saj". Ndërkohë, Pakstoni shkon vetëm në tualet dhe vëren një figurë në errësirë në ballkon, por nuk ka asgjë me dritat e ndezura.

Të nesërmen, grupi kthehet në kampus, ku Eliza po qëndron vetëm në konviktin e saj. Atë natë, Eliza heton zhurmat e çuditshme në papafingo dhe sulmohet nga një version monstruoz i Priftëreshës së Lartë, e cila e godet për vdekje me shkallën që çon në papafingo. Vdekja e saj konsiderohet një aksident, duke tronditur të tjerët. Hejli qëndron natën me Pejxhin dhe i zbulon asaj se ajo filloi të lexonte Tarot ndërsa nëna e saj po luftonte me sëmundjen, por letrat gjithmonë parashikonin vdekjen e saj. Kështu, nuk kishte asgjë që Pejxhi mund të bënte për të ndryshuar fatet. Lukasi më vonë sulmohet nga Eremiti në një stacion treni dhe vritet nga një tren me shpejtësi ndërsa përpiqej të ikte. Hejli vëren se çdo vdekje korrespondon me leximet e tarotit dhe grupi dyshon se diçka nuk shkon me kuvertën, megjithëse Granti është skeptik i hapur .

Grupi vendos të vizitojë Alma Astron, një eksperte në leximet okulte dhe tarot që gjetën në internet. Ajo identifikon kartat se i përkasin një astrologeje, e cila, në fund të shekullit XVIII, i shërbeu një Konti hungarez dhe do të parashikonte të ardhmen për të. Pasi një lexim që parashikoi se gruaja dhe fëmija i tij shtatzënë do të vdisnin gjatë lindjes u realizua, Konti i pikëlluar urdhëroi njerëzit e tij të vrisnin vajzën e Astrologes. Astrologja, e tërbuar nga pikëllimi, bëri një lexim mbi Kontin dhe miqtë e tij të ngushtë, duke i dënuar me vdekje, më pas vrau veten dhe mallkoi kuvertën për të vrarë këdo që përdorte kartat. Alma zbulon se letrat janë përgjegjëse për disa masakra të grupeve të leximit tarot, duke përfshirë një incident në Londër, të cilit ajo i mbijetoi ngushtë. Alma i kërkon grupit të shkatërrojë kuvertën nëse duan një shans për të mbijetuar, e cila është ende në rezidencë.

Ndërsa ngasin atje, makina e tyre prishet dhe ata sulmohen nga Burri i Varur, i cili vret Madelinën, ndërsa ajo përpiqet të vrapojë, duke bërë të vërtetë parashikimin e Hejlit. I tmerruar, Pakstoni i lë të tjerët dhe kthehet në kampus, por përndiqet nga Budallai dhe përfundimisht futet në qoshe në një ashensor. Ndërkohë, Hejli, Granti dhe Pejxhi kthehen në rezidencë, por nuk janë në gjendje të djegin kartat dhe të kërkojnë ndihmën e Almës. Ajo përpiqet të kontaktojë shpirtin e astrologes. Pavarësisht se e ka thirrur me sukses, astrologja është në gjendje të lexojë Almën dhe ajo vritet nga Gjashtë Shpatat ndërsa astrologja bën leximin e Almës. Gjatë arratisjes së tyre, Pejxhi shkëputet aksidentalisht nga Granti dhe Hejli dhe joshet në bodrum, me zërin e Hejlit që kërkon ndihmë, ku ajo u sharrua përgjysmë Magjistari. Në katin e sipërm, Granti dhe Hejli flasin se si ta zhbëjnë mallkimin dhe Hejli vendos që nëse lexon horoskopin e astrologes, e gjithë kjo mund të marrë fund. Pikërisht atëherë ata sulmohen nga Djalli dhe Vdekja respektivisht.

Ndërsa Granti tërhiqet zvarrë nga Djalli, Hejli i jep astrologes një lexim me pakon e saj të letrave, duke i dhënë asaj Vdekjen. Hejli sheh që të gjitha letrat e saj janë të kundërta dhe ajo ka shumë dhimbje. Përfundimisht, ajo e lëshon pikëllimin e nënës së saj dhe shpirti i astrologes, rrjedhimisht, digjet pranë pakos së letrave. Hejli dhe Granti pajtohen për mbijetesën dhe marrëdhënien e tyre dhe fillojnë të shkojnë në shtëpi. Rrugës, ata ribashkohen me Pakstonin, i cili i kishte mbijetuar sprovës së tij pasi shoku i tij i dhomës, Todi, hapi derën e ashensorit në sekondën e fundit, gjë që bëri që Budallai të zhdukej.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deadline Hollywood raportoi prodhimin e Horrorskop në qershor 2022, me Jacob Batalon, Alana Boden, Avantika Vandanapu, Adain Bradley që iu bashkuan kastit. [5] Filmi u drejtua dhe u shkrua nga Spenser Cohen dhe Anna Halberg, bazuar në romanin e Nicholas Adams të vitit 1992 me të njëjtin emër. [6] Scott Glassgold i Ground Control prodhoi përmes Alloy Entertainment, së bashku me Leslie Morgenstein dhe Elysa Koplovitz Dutton. Halberg dhe Cohen shërbyen si producentë ekzekutivë. [5] Screen Gems gjithashtu prodhoi filmin. [7] [8] Në korrik 2022, Humberly González iu bashkua kastit. [9] Në tetor 2022, Harriet Slater iu bashkua kastit. [10]

Në janar 2024, filmi u riemërua në Tarot .

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tarot fillimisht ishte planifikuar të dilte më 28 qershor 2024, [11] përpara se të zhvendosej deri në 10 maj 2024. [12] Më vonë u zhvendos një javë më poshtë deri në 3 maj 2024. [13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Tarot (15)". BBFC. 3 prill 2024. Marrë më 2024-04-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura varietyopening
 3. ^ Stampa:Cite Box Office Mojo
 4. ^ "Tarot – Financial Information". The Numbers. Marrë më 9 qershor 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Kroll, Justin (2022-06-28). "Jacob Batalon, Alana Boden, Adain Bradley and Avantika To Star In Screen Gems' 'Horrorscope'". Deadline (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2023. Marrë më 2023-10-27.
 6. ^ Fleming, Mike Jr. (2020-06-26). "Screen Gems Lands Alloy Entertainment Novel 'Horrorscope;' Anna Halberg & Spenser Cohen To Script". Deadline (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2023. Marrë më 2023-10-27.
 7. ^ Hamman, Cody (2023-05-18). "Horrorscope: Jacob Batalon horror film lands June 2024 release date". JoBlo (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2023. Marrë më 2023-10-27.
 8. ^ DeVore, Britta (2022-06-28). "'Horrorscope' Taps Jacob Batalon, Avantika, Alana Boden & Adain Bradley as Leads". Collider. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2023. Marrë më 2023-10-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Castaneda, Tom (2022-07-02). "Humberly González to Star in Screen Gems & Alloy Entertainment's Thriller "Horrorscope"" (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2023. Marrë më 2023-10-27.
 10. ^ Grobar, Matt (2022-10-28). "'Horrorscope': 'Pennyworth's Harriet Slater Latest To Join Horror Pic From Screen Gems, Alloy Entertainment". Deadline (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2023. Marrë më 2023-10-27.
 11. ^ Grobar, Matt (2023-05-16). "Sony Pushes 'Harold And The Purple Crayon' And 'They Listen' To 2024, Sets Dates For 'My Ex-Friend's Wedding,' 'Horrorscope' And 'Psycho-Pass: Providence'". Deadline (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2023. Marrë më 2023-10-27.
 12. ^ Squires, John (dhjetor 7, 2023). "Sony's Horror Movie Horrorscope Moves Into May 2024 Release Date". Bloody Disgusting. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 8, 2023. Marrë më 7 dhjetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 13. ^ "Theatrical Release Changes for the Week Ending March 10, 2024". The Numbers. mars 6, 2024. Arkivuar nga origjinali më mars 6, 2024. Marrë më 6 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]