Ted Kaczynski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Ted Kaczynski
Kaczynski pas arrestimit së tij në 1996
U lind në
Theodore John Kaczynski

(1942-05-22)maj 22, 1942
Chicago, Illinois, U.S.
Vdiq06.10.2023
FMC Butner, Durham County, North Carolina, U.S.
ProfesioniMatematicient

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Theodore John Kaczynski (22 maj 1942 - 10 qershor 2023), i njohur gjithashtu si Unabomber (bombardues i universitetit dhe linjës ajrore) ishte një matematikan amerikan dhe terrorist. [1] [2] Ai ishte një mrekulli e matematikës, por e braktisi karrierën e tij akademike në 1969 për të ndjekur një mënyrë jetese primitive .

Ndërmjet viteve 1978 dhe 1995, Kaczynski vrau tre individë dhe plagosi 23 të tjerë në një fushatë bombardimi me postë mbarëkombëtare kundër njerëzve që ai besonte se po avanconin teknologjinë moderne dhe po shkatërronin mjedisin natyror . Ai shkroi Shoqëria Industriale dhe e ardhmja e saj, një manifest me 35,000 fjalë dhe një kritikë sociale që kundërshton industrializimin, refuzon majtizmin dhe mbron një formë të anarkizmit të përqendruar te natyra. [3]

Në vitin 1971, Kaczynski u zhvendos në një kabinë të largët pa energji elektrike ose ujë të rrjedhshëm pranë Lincoln, Montana, ku jetoi si i vetmuar ndërsa mësoi aftësitë e mbijetesës për t'u bërë i vetë-mjaftueshëm . Pasi dëshmoi shkatërrimin e shkretëtirës që rrethonte kabinën e tij, ai arriti në përfundimin se të jetosh në natyrë po bëhej e pamundur dhe ishte i vendosur të luftonte industrializimin dhe shkatërrimin e tij të natyrës nëpërmjet terrorizmit. Në vitin 1979, Kaczynski u bë subjekt i atij që ishte, në kohën e arrestimit të tij në 1996, hetimi më i gjatë dhe më i shtrenjtë në historinë e Byrosë Federale të Hetimit (FBI). FBI përdori identifikuesin e rastit UNABOM (Universiteti dhe Bombardues i Linjave Ajrore) përpara se të dihej identiteti i tij, duke rezultuar në media që e quajtën atë "Unabomber".

Në vitin 1995, Kaczynski i dërgoi një letër The New York Times duke premtuar se do të "hiqte dorë nga terrorizmi" nëse Times ose The Washington Post publikonin manifestin e tij, në të cilin ai argumentonte se bombardimet e tij ishin ekstreme, por të nevojshme për të tërhequr vëmendjen ndaj erozionit të lirisë njerëzore. dhe dinjitet nga teknologjitë moderne. [4] FBI dhe Prokurorja e Përgjithshme e SHBA , Janet Reno kërkuan botimin e esesë, e cila u shfaq në The Washington Post në shtator 1995. Pas leximit të tij, vëllai i Kaczynskit, David, njohu stilin e prozës dhe raportoi dyshimet e tij në FBI. Pas arrestimit të tij në vitin 1996, Kaczynski – duke u shprehur se ishte i arsyeshëm – u përpoq dhe dështoi të shkarkonte avokatët e tij të caktuar nga gjykata, sepse ata dëshironin që ai të deklarohej për çmenduri për të shmangur dënimin me vdekje . Ai u deklarua fajtor për të gjitha akuzat në vitin 1998 dhe u dënua me tetë dënime të njëpasnjëshme të përjetshme pa mundësinë e lirimit me kusht. Në qershor 2023, Kaczynski kreu vetëvrasje në burg.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[5] [6]

  1. ^ Mahan & Griset (2008), p. 132.
  2. ^ Haberfeld & von Hassell (2009), p. 40.
  3. ^ Gautney (2010), p. 199.
  4. ^ "Excerpts From Letter by 'Terrorist Group', FC, Which Says It Sent Bombs". The New York Times. 26 prill 1995. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Thrush, Glenn (11 qershor 2023). "Kaczynski Died by Suicide, Prompting Questions of Prison Security". The New York Times (në anglishte amerikane). fq. A20. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2023. Marrë më 26 korrik 2023.
  6. ^ Sisak, Michael R.; Balsamo, Mike; Offenhartz, Jake (11 qershor 2023). "'Unabomber' Ted Kaczynski died by suicide in prison medical center, AP sources say" (në anglishte amerikane). Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2023. Marrë më 26 korrik 2023.