Tekila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tekila
Tre lloje të tequila
LlojiPije e distiluar
VendiMeksikë
RajoniJalisco
U paraqitshekulli i 16-të
Përqindja e alkoholit38–55%
Proof (SHBA)76–110°
NgjyraE qartë, kafe ose e artë
AromaE ëmbël, me fruta, tokësore
PërbërësitBlue agave
VariantetExcellia
Produkte të lidhuraMezcal, bacanora, raicilla, pulque


Tequila (Spanjisht: [teˈkila]  ( listen)) është një pije e distiluar e bërë nga bima e agave blu, kryesisht në zonën përreth qytetit të Tequila 65 km (40 mi) në veriperëndim të Guadalajara, dhe në malësitë Jaliscan (Los Altos de Jalisco) të shtetit qendror perëndimor meksikan të Jalisco.

Tokat e kuqe vullkanike në rajonin e Tequila janë të përshtatshme për rritjen e agave blu dhe më shumë se 300 milionë bimë korrren atje çdo vit.[1] Agave rritet ndryshe në varësi të rajonit. Agave blu të rritura në rajonin e Los Altos në malësi janë më të mëdha dhe më të ëmbla në aromë dhe shije. Agavet e korrura në rajonin e luginës kanë një aromë dhe aromë më barishtore.[2] Për shkak të rëndësisë së tij historike dhe kulturore, rajoni pranë Tequila u shpall një Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO në vitin 2006, Peizazhi Agave dhe Objektet e Lashta Industriale të Tequila.

Ligjet meksikane thonë se tequila mund të prodhohet vetëm në shtetin e Jalisco dhe komunat e kufizuara në shtetet e Guanajuato, Michoacán, Nayarit, dhe Tamaulipas.[3] Tequila njihet si një produkt me prejardhje meksikane në më shumë se 40 vende.[4] Ai ishte i mbrojtur përmes NAFTA në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara deri në korrik 2020,[5] përmes marrëveshjeve dypalëshe me vende individuale si Japonia dhe Izraeli,[5] dhe ka qenë një produkt i mbrojtur me emërtim të prejardhjes në Bashkimin Evropian që nga viti 1997.[5]

Përveç dallimit të saj gjeografik, tekila dallohet nga mezcal në atë që është bërë vetëm nga agave blu dhe pijet përgatiten në mënyra të ndryshme.[6] Tequila zakonisht shërbehet e pastër në Meksikë dhe si një gotë me kripë dhe gëlqere në mbarë botën. Tekila duhet të ketë mes 35 dhe 55% përmbajtje alkooli (70 dhe 110 proof amerikan).[7]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një jimador ose punëtor që korr agave dhe pret gjethet e mprehta

Mbjellja, kujdesi dhe korrja e bimës së agave mbetet një përpjekje manuale, kryesisht e pandryshuar nga makineritë moderne bujqësore dhe duke u mbështetur në ekspertizën shekullore. Njerëzit që e korrin atë, jimadores [ximaˈðoɾes], kanë njohuri se si duhet të kultivohen bimët, të transmetuara brez pas brezi.[8]

Duke shkurtuar rregullisht çdo quiotes [ˈkjotes] (një kërcell i lartë disa metra që rritet nga qendra e bimës), jimadores parandalojnë që agave të lulëzojë dhe të vdesë herët, duke e lejuar atë të piqet plotësisht. Jimadores përcaktojnë se kur çdo bimë është gati për t'u korrur dhe duke përdorur një thikë të veçantë të quajtur coa (me një teh rrethore në një shtyllë të gjatë), prerë me kujdes gjethet nga piña (bërthama e shijshme e bimës), e cila mund të mesatarisht rreth 70 kg (150 lb) në luginë deri në 110 kg (240 lb) në malësi.[9] Nëse korren shumë vonë ose shumë herët, piñas nuk do të kenë sasinë e duhur të karbohidrateve për fermentim.[10]

Pas korrjes, piñas [ˈpiɲas] transportohen në furra ku piqen ngadalë për të zbërthyer fruktanet e tyre komplekse në fruktozë të thjeshtë. Më pas, piñas e pjekura ose grihen ose bëhen pure nën një rrotë të madhe guri të quajtur tahona [taˈona]. Fibra e pulpës, ose bagazo [baˈɣaso], e lënë pas shpesh ripërdoret si kompost ose ushqim për kafshët, ose mund të përdoret si lëndë djegëse ose të përpunohet në letër. Disa prodhues pëlqejnë të shtojnë një sasi të vogël bagazo përsëri në rezervuarët e tyre të fermentimit për një aromë më të fortë agave në produktin përfundimtar.[11]

Lëngu i nxjerrë i agave derdhet më pas në enë të mëdha prej druri ose çeliku të pandryshkshëm për disa ditë për t'u fermentuar, duke rezultuar në një musht, ose mosto [ˈmosto], me përmbajtje të ulët alkooli.[12] Më pas, ky musht distilohet një herë për të prodhuar atë që quhet ordinario [oɾðiˈnaɾjo], dhe më pas për herë të dytë për të prodhuar tequila të pastër "argjendi". Një minimum prej dy distilimeve kërkohet me ligj.[13] Disa prodhues të tillë si Casa Noble (për shprehjen e tyre "Crystal") dhe Corzo (për shprehjen e tyre añejo) kanë eksperimentuar me distilimin e produktit për herë të tretë, por kjo nuk është kapur si trend, dhe disa kanë thënë se heq gjithashtu pjesa më e madhe e aromës së agave nga tequila.[13] Në këtë pikë tequila ose shishet si tekila argjendi ose derdhet në fuçi druri për t'u vjetëruar, ku zhvillon një aromë më të butë dhe ngjyrë qelibar.[14]

Dallimet në shije midis tequila e bërë nga bimët e agave të luginës dhe malësisë mund të jenë të dukshme. Bimët e rritura në malësi shpesh japin tequila më të ëmbël dhe me shije frutash, ndërsa agave të luginës i japin tekilës një aromë më të dheut.[15]

Fermentimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga hapat e tjerë të prodhimit të tequila, fermentimi është kryesisht jashtë kontrollit të qenieve njerëzore. Fermentimi është shndërrimi i sheqernave dhe karbohidrateve në alkool përmes majasë në kushte anaerobe, që do të thotë se oksigjeni nuk është i pranishëm gjatë procesit.[16] Fermentimi kryhet edhe në një mjedis jo aseptik i cili rrit aktivitetin bakterial të tequila.[17] Pjesëmarrja e mikroorganizmave nga mjedisi (maja dhe bakteret) e bën fermentimin një proces spontan i cili krijon shumë nënprodukte që kontribuojnë në shijen dhe aromën e tequila.[17]

Gjatë procesit të fermentimit, inokulum i shtohet grumbullit për të përshpejtuar shkallën e fermentimit. Kur shtohet inokulumi, fermentimi mund të zgjasë afërsisht 20 orë deri në 3 ditë. Nëse inokulimi nuk shtohet, fermentimi mund të zgjasë deri në 7 ditë. Shkalla e fermentimit është një faktor kyç në cilësinë dhe shijen e tekilës së prodhuar. Mjetet e fermentuara ngadalë janë më të mirat sepse sasia e përbërjeve organoleptike të prodhuara është më e madhe. Përmbajtja e alkoolit në fund të fermentimit është ndërmjet 4-9%.[17]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ian Chadwick. "In Search of the Blue Agave: Jalisco State" (në anglisht). Ianchadwick.com. Arkivuar nga origjinali më 2010-04-02. Marrë më 2010-12-25.
 2. ^ Jacinto, Rodolfo. "How Is Tequila Made" (në anglisht). Tequilaknight.com. Arkivuar nga origjinali më 2011-10-18. Marrë më 2011-03-19.
 3. ^ "Geography: the Territory of the Appellation of Origin, or TDO" (në anglisht). Consejo Regulador del Tequila. 26 qershor 2000. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2012. Marrë më 25 maj 2012.
 4. ^ "100 Percent Agave Tequila Arrives In China" (në anglisht). Secretariat of Foreign Affairs. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2015. Marrë më 8 janar 2015.
 5. ^ a b "International Protection of the Tequila Designation of Origin" (në anglisht). Consejo Regulador del Tequila. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2015. Marrë më 8 janar 2015.
 6. ^ "What's The Difference Between Mezcal & Tequila | Mestizo Market". Mestizo Mexican Market (në anglishte amerikane). 2020-11-23. Arkivuar nga origjinali më 2022-06-25. Marrë më 2022-08-02.
 7. ^ "Official Mexican Standard for Tequila" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2013-10-30. Marrë më 2010-07-13.
 8. ^ Ian Chadwick (maj 2011). "Cultivation & Agriculture". In Search of the Blue Agave (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2010. Marrë më 20 maj 2012.
 9. ^ Ian Chadwick (maj 2011). "Agave: More than just tequila". In Search of the Blue Agave (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2012. Marrë më 20 maj 2012.
 10. ^ Ian Chadwick (maj 2011). "Harvesting Agave for Tequila". In Search of the Blue Agave (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2012. Marrë më 20 maj 2012.
 11. ^ Ian Chadwick (maj 2011). "Cooking & Milling the Agave Heads". In Search of the Blue Agave (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2012. Marrë më 20 maj 2012.
 12. ^ Ian Chadwick (maj 2011). "Fermentation". In Search of the Blue Agave (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2012. Marrë më 20 maj 2012.
 13. ^ a b Ian Chadwick (maj 2011). "Tequila Distillation". In Search of the Blue Agave (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2012. Marrë më 20 maj 2012.
 14. ^ Ian Chadwick (maj 2011). "How Tequila is Aged & Bottled". In Search of the Blue Agave (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2010. Marrë më 20 maj 2012.
 15. ^ Judy Hevrdejs (1 maj 2011). "Tequila's terroir: Highland and valley tequilas have distinct flavors". Chicago Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2013. Marrë më 20 maj 2012.
 16. ^ Chadwick, Ian. "In Search of the Blue Agave: Fermenting Tequila". www.ianchadwick.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-05-17. Marrë më 2016-03-20.
 17. ^ a b c "Production of tequila from agave: historical influences and contemporary processes" (PDF) (në anglisht). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2016-04-08. Marrë më 2016-03-23.