Jump to content

Tekirdagu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tekirdagu
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej1.107.491
{{{postal_code_type}}}
59xxx
Targat59
Faqja zyrtarewww.tekirdag.gov.tr
www.tekirdag.bel.tr

Tekirdah ose Teqirdag (turqisht: Tekirdağ) është një qytet në Turqi. Është një pjesë e rajonit e njohur historikisht si Trakia Lindore, e vendosur në gadishullin Ballkanik në Evropën juglindore.

Emrat dhe etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tekirdağ quhej Bisanthe ose Bysanthe (greqisht: Βισάνθη/Βυσάνθη),[1][2] dhe gjithashtu Rhaedestus (Ῥαιδεστός) në antikitetin klasik. Emri i fundit u përdor deri në epokën Bizantine,[3] u shndërrua në Rodosçuk pasi ra në duart e Osmanëve në shekullin e 14-të (në gjuhët perëndimore të përkthyera zakonisht si Rodosto). Pas shekullit të 18-të u quajt Tekfurdağı, bazuar në fjalën turke tekfur, që do të thotë "lord bizantin". Me kalimin e kohës, emri u shndërrua në Tekirdağ, dhe ky u bë emri zyrtar nën Republikën Turke. Emri historik "Rhaedestos" (i transkriptuar edhe si Raidestos) u përdor vazhdimisht deri më sot në kontekstin kishtar ortodoks grek (p.sh. Peshkopi i Raidestos),[4] Mitropolia e Heraklias dhe Raidestos (shekujt 18-19).[5]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tekirdagu ka një klimë mesdhetare (Köppen: Csa, Trewartha: Cs). Verat janë të nxehta dhe të lagështa, ndërsa dimrat janë të ftohtë dhe të lagësht. Reshjet e borës janë mjaft të zakonshme midis muajve dhjetor dhe mars, duke rënë borë për një javë ose dy.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tekirdagu binjakëzohet me:[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Playfair, James (1812). "A System of Geography, Ancient and Modern". google.gr (në anglisht).
  2. ^ "Full text of "Hellenica; Books I-II"". archive.org (në anglisht).
  3. ^ See: Warren Treadgold, The Middle Byzantine Historians (Palgrave Macmillan, 2013)
  4. ^ "Ecumenical Patriarchate – George Raidestinos I". ec-patr.net (në anglisht).
  5. ^ Kiminas, Demetrius (mars 2009). The Ecumenical Patriarchate (në anglisht). ISBN 9781434458766. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
  6. ^ "Study in Turkey". intrelations.nku.edu.tr (në anglisht). International Relations Center of Tekirdağ Namık Kemal University. Marrë më 2021-02-07.