Teme Sejko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Teme Sejko.JPG

Teme Sejko lindur më 25 gusht 1922, në Konispol të rrethit Sarandë. Nga 17 janar 1958 deri më 5 korrik 1960 ishte komandant i flotës detare shqiptare. Teme Sejko është quajtur nga Sigurimi i Shtetit si një nga agjentët më të rrezikshëm që kanë punuar për agjenturën greke. Madje, sipas Sigurimit të Shtetit, në bazë të dokumenteve dhe deklarimeve të ish-agjentit Teme Sejko, grupi i tij kishte si detyrë rrëzimin e regjimit të Enver Hoxhës. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ai ishte një nga themeluesit e çetës “Çamëria”. Pas çlirimit ai mori poste shumë të rëndësishme, madje ishte një nga gjeneralët e parë shqiptarë si dhe kundëradmiral i Flotës Shqiptare. Ai ishte rekrutuar për llogari të shërbimeve greke nga i vëllai i tij më i madh, Taho Sejko. Grupi i drejtuar prej dy vëllezërve u zbulua në vitin 1960, ku dhe u kryen arrestime të shumta. Pas arrestimit, Teme Sejko i pranoi të gjitha akuzat për spiunazh. Ai u dënua me vdekje dhe u pushkatua po atë vit.

Prejardhja[redakto | përpunoni burim]

Teme Sejko, një anëtare e familjes Sejko në qytetit e Filiates, lindi në Konispol, Shqipëri, më 25 gusht 1922.[1][2] Babai i tij, Mehmet Sejko, ishte pronar i rajonit. Nëna e tij, Shyqëranie Taka, ishte një shtëpiake. Mamaja e Sejkos ishte mbesa e Alush Takës, i cili kishte qenë komandant i Luftës së Vlorës. Teme Sejko kishte dy vëllezër, Taho dhe Sulo, dhe dy motra, Nurie dhe Merushe. Një nga motrat e tij ishte e martuar me Rexhep Plaku, një pronar i madh nga Konispol. Babai i tij dërgoi Teme në Tiranë, Sarandë dhe Shkodër për të studiuar. Ai mbaroi studimet e tij në Akademinë Ushtarake Voroshilov në Moskë.[3][4]

Referenca[redakto | përpunoni burim]