Tensta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qendra e Tensta afër metros

Tensta është një lagje në Västerort, në komunën Stokhlom, në lindje të Järvafältet, Suedi. Lagjeja kufizohet me Akalla, Husby, Rinkeby, Bromsten, Solhem dhe Lunda si dhe me Barkarby në komunën Järfälla. Pjesa perëndimore e Tenstës quhet Hjulsta.

Në vitin 2017, lagjeja kishte rreth 18.800 banorë dhe përqindja e banorëve që janë lindur jashtë Suedisë është rreth 60.4 përqind dhe 88.1 përqind, përkatësisht, me një prejardhje të huaj.[1]

Tensta Moderne, me ndërtesat e saj të apartamenteve të betonit në stilin Plattenbau, u ndërtua në vitet 1960. Ashtu si Rinkeby dhe Hjulsta aty pranë, ajo ishte pjesë e programit milion, dhe u bë i njohur mbarëkombëtar në fund të viteve 1960. Kjo ishte pjesërisht sepse shumë njerëz u zhvendosën kur zona ishte akoma një vend ndërtimi, dhe u deshën vite para se të hapet stacioni i metrosë (në vitin 1975).

Në qendër të Tensta ka një treg të vogël frutash. Galeria e artit Tensta Konsthall është gjithashtu e vendosur afër qendrës[2] dhe ka fituar një emër në Suedi dhe jashtë saj.

Në raportin e vitit 2015, policia suedeze e vendosi lagjen në kategorinë më të rëndë të zonave urbane me shkallë të lartë krimesh.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Områdesfakta Tensta" (PDF). Stockholms stad. 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF, 171 kB) më 9 mars 2016. Marrë më 29 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Tensta Konsthall
  3. ^ Utsatta områden - sociala risker, kollektiv förmåga och oönskade händelser (PDF). Police in Sweden - Nationella Operativa Avdelningen - December 2015. fq. 29. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 gusht 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)