Teoria e Tretë Universale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Teoria e Tretë Universale (arab. نظرية عالمية ثالثة), e njohur edhe si Teoria e Tretë Ndërkombëtare, i referohet formës së qeverisjes së propozuar nga Muamer el Gadafi në fillim të vitetve 70-të, në të cilën u bazua zyrtarisht qeveria e tij, Xhamahiria e Madhe Arabe Popullore Socialiste e Libisë. Ishte fillimisht e inspiruar nga socializmi islamik, nacionalizmi arab, nacionalizmi afrikan dhe pjesërisht nga principet e demokracisë së drejtpërdrejtë.[1]

Ka ngjajshmëri me sistemin jugosllav të qeverisjes vendore në Jugosllavinë e Titos, të zhvilluar nga Edvard Kardeli.[1] Është propozuar nga Gadafi si një alternativë e kapitalizmit dhe komunizmit për vendet e Botës së tretë, bazuar në deklarimet e tija se të dyja këto ideologji janë provuar të jenë gabim.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]