Tess Asplund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tess Asplund

Tess Asplund (u lind më 1974) është një aktiviste suedeze e cila fitoi vëmendje pas protestës së saj kundër neo- nazistëve në Borlänge, Suedi . [1] David Lagerlof është fotografi i imazhit viral në Asplund,ku Asplundi shfaqet në përballje me anëtarët e Lëvizjes Suedeze të Rezistencës Nordike me grushtin ngritur. [2] Ajo është me origjinë nga Kolumbia [3] dhe e përshkruan veten si Afro-Suedeze. Në lidhje me incidentin, Asplundi citohet të ketë thënë "Nëse fotografia ime mund të shtyjë më shumë njerëz të guxojnë të tregojnë rezistencë, atëherë gjithçka është mirë ... njerëzit duhet të bashkohen dhe të tregojnë se nuk është në rregull që racizmi po normalizohet dhe që fashistët po ecin në rrugët tona. ”

Asplundi është anëtare e Afrophobia Focus . [4]

Asplundi u citua nga Aftonbladet si një bashkë-viktimë e një sulmi brutal me shtiza flamuri të kryer nga tre burra me origjinë polake pas një demonstrate populiste të krahut të djathtë në Stokholm në të cilën burrat polakë dukej se merrnin pjesë . [5]

Në 2016 Asplundi u përfshi në listën e 100 Grave të BBC, së bashku me Alicia Keys, Ellinah Wamukoya dhe Nadiya Hussain . [3] Tema për listën e këtij viti ishte sfidimi.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Crouch, David (4 maj 2016). "Woman who defied 300 neo-Nazis at Swedish rally speaks of anger". The Guardian (në anglisht). ISSN 0261-3077. Marrë më 2016-12-08.
  2. ^ "Swedish activist faces off against more than three hundred neo-Nazis". The Telegraph (në anglisht). Marrë më 2016-12-08.
  3. ^ a b "BBC 100 Women 2016: Who is on the list?". BBC News (në anglisht). 21 nëntor 2016. Marrë më 2016-12-08.
  4. ^ "Q&A: 'Racism is on the rise in Sweden and it is scary'". www.aljazeera.com (në anglisht). Marrë më 2016-12-08.
  5. ^ http://www.aftonbladet.se/nyheter/article22178425.ab