The Angry Birds Movie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Angry Birds Movie
Regjia ngaClay Kaytis
Fergal Reilly
Shkruar ngaJon Vitti
Bazuar nëAngry Birfs nga Rovio Entertainment
ProdhuesiJohn Cohen
Catherine Winder
LuajnëJason Sudeikis
Josh Gad
Danny McBride
Maya Rudolph
Kate McKinnon
Sean Penn
Tony Hale
Keegan-Michael Key
Bill Hader
Peter Dinklage
MontazhiKent Beyda
Ally Garrett
MuzikaHeitor Pereira[1]

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaSony Pictures Releasing[3]
Data e publikimit
5 maj 2016 (Paris)
13 maj 2016 (Finlandë)
20 maj 2016 (United States)
Kohëzgjatja
97 minuta[4]
ShtetetFinlandë[5]
Shtetet e Bashkuara[5]
GjuhaAnglisht
Buxheti73 milion dollarë[6]
Fitimi352.3 milionë[7]

The Angry Birds Movie (shkurt Angry Birds, shqip: Zogj të zemëruara) është një film komik epik i animuar kompjuterik i vitit 2016 i bazuar në serinë e video lojërave të Rovio Entertainment me të njëjtin emër, prodhuar nga Columbia Pictures dhe Rovio Animation, dhe shpërndarë nga Sony Pictures Releasing. Ajo u drejtua nga Clay Kaytis dhe Fergal Reilly në debutimet e tyre regjisore, dhe u shkrua nga Jon Vitti.

Filmi Angry Birds u lëshua në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada më 20 maj 2016. Ai mori vlerësime të ndryshme për Metacritic dhe konsensusi kritik për Rotten Tomatoes e quan atë më argëtues sesa pritej për një film të bazuar në një aplikacion. Filmi fitoi mbi 352 milion dollarë në të gjithë botën dhe u bë filmi i katërt me fitime më të mëdha të të gjitha kohërave që bazohet në një video lojë, pas Warcraft (2016), Detective Pikachu (2019) dhe Rampage (2018). Sony Pictures Animation, i cili nuk ishte i përfshirë me këtë film, bashkë-prodhoi vazhdimin, The Angry Birds Movie 2, i cili u lansua në gusht 2019.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red është një zog i zemëruar dhe një i dëbuar nga të tjerët në Ishullin e Zogjve që kur ai ishte në një çelje për shkak të temperamentit të tij të shkurtër dhe vetullave të tij të mëdha, të zeza. Kur shkakton një çelje të parakohshme të vezës së një zogu tjetër, ai dënohet me klasë të menaxhimit të zemërimit, e cila është dënimi më i lartë i lejuar në ishull. Shokët e klasës së Red, Chuck, i cili është hiperaktiv dhe mund të lëvizë në hipervocitet dhe Bomb, i cili mund të shkaktojë shpërthime me zemërimin dhe frikën e tij, përpiqen të bëhen miq me të, por ai i shmang ato.

Një ditë, një anije ankorohet në bregun e ishullit, duke dëmtuar shtëpinë e Redit. Zogjtë përshëndesin dy derra me ngjyrë të gjelbër, kapitenin Leonard dhe ndihmësin e tij Ross, të cilët pretendojnë të bëhen eksplorues paqësorë duke sjellë oferta miqësie. Derrat i prezantojnë zogjtë me inovacione të ndryshme, duke përfshirë një llastiqe gjigante, por Red bëhet dyshues për motivet e derrave dhe futet në varkën e Leonardit, ku gjen më shumë derra të fshehur nën kuvertë, duke kundërshtuar pretendimin e Leonardit se ishin vetëm ai dhe Ross. Kur ai kthehet dhe u tregon të gjithëve derrat e tjerë, zogjtë nuk pranojnë të besojnë pretendimin e tij se derrat nuk janë aspak të mirë, dhe Leonard pretendon se ai vetëm gënjeu për të parë nëse Ishulli i Zogjve ishte i sigurt për kushërinjtë e tij.

Të vendosur për ndihmë, Red rekruton Chuck dhe Bomb për të gjetur Shqiponjën e Fuqishme, mbrojtësin e Ishullit të Zogjve dhe i vetmi zog në ishull që mund të fluturojë, i cili nuk është parë për shumë vite. Ata e gjejnë Shqiponjën e Fuqishme në majë të malit, vetëm për të zbuluar se ai nuk ka fluturuar për vite me rradhë, dhe se ai është mbipeshë, i zhytur në vetvete dhe që bën jetën e një dembeli. Red kupton se dyshimet e tij ishin të drejta kur zbuloi derrat që mbillnin dinamit rreth ishullit dhe kupton se derrat po planifikojnë të vjedhin vezët e zogjve ndërsa shpërqendrojnë zogjtë e tjerë, të cilët duket se nuk janë në dijeni të mungesës së treshes, me një aheng. Red i lutet Shqiponjës së Fuqishme për ta ndihmuar atë, Chuck dhe Bomb, por ai nuk pranon. Red këshillon Shqiponjën e Fuqishme përpara se ai, Chuck dhe Bomb të largohen. Treshja garon përsëri për t'u përpjekur t'u japë një paralajmërim zogjve të tjerë dhe të ndalojë derrat, por derrat shpëtojnë me vezë dhe aktivizojnë dinamitin, duke shkatërruar fshatin. Zogjtë e tjerë i kërkojnë falje Redit që nuk e kanë dëgjuar atë. Red i fal të gjithë dhe nën udhëheqjen e tij, ata organizojnë një ushtri dhe ndërtojnë një anije nga rrënojat për të ndjekur derrat në ishullin e Derrave.

Zogjtë zbulojnë derrat që jetojnë në një qytet me mure të sunduar nga Leonard, emri i plotë i të cilit është Mbreti Leonard Mudbeard. Duke zbritur që vezët janë në kështjellën në qendër të qytetit, zogjtë përdorin llastiqen për të sulmuar duke u hedhur mbi muret dhe në ndërtesat e qytetit, duke i shkatërruar ato. Red, Chuck dhe Bomb infiltrojnë në kështjellë dhe zbulojnë se vezët janë brenda një rrjeti; derrat planifikojnë të ulin vezët në një tenxhere gjigante, t'i gatuajnë ato dhe t'i hanë ato. Mighty Eagle arrin të marrë grupin e Redit dhe vezët, pasi kishte pasur një ndryshim të zemrës. Një vezë bie nga rrjeta dhe e kuqja lufton Leonardin për të, por mëson ta kontrollojë zemërimin e tij dhe e shpërqendron atë aq kohë sa të marrë vezën. Leonard ndez aksidentalisht rezervën e dinamitit të derrave, dhe një tenxhere shembet dhe ulet në majë të Kuq, duke e mbrojtur atë dhe vezën që mbante nga shpërthimi ndërsa dinamiti shpërtheu, duke shkatërruar qytetin.

Të gjitha familjet, përveç një, ribashkohen me vezët e tyre. Red del duke mbajtur vezën, e cila është çelur, dhe i kthen bebet te prindërit e tyre. Shqiponja e Fuqishme i afrohet Red, Chuck dhe Bomb, duke pretenduar se ai thjesht u shfaq dembel, kështu që ata mund të humbnin besimin tek ai dhe të gjenin besimin tek vetja, dhe merr meritat për shpëtimin e vezëve. Kuq zbulon se zogjtë e tjerë kanë rindërtuar shtëpinë e tij në qendër të fshatit. I lëvizur, Red lejon që Chuck dhe Bomb të lëvizin me të. Derrat i mbijetojnë shkatërrimit të shtëpisë së tyre, me Leonard që komploton një plan të ri.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Burlingame, Jon (26 gusht 2015). "Heitor Pereira Coaxes Emotion Out of Music". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2017. Marrë më 28 gusht 2015.
  2. ^ a b Felperrin, Leslie (7 maj 2016). "'The Angry Birds Movie': Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2019. Marrë më 25 korrik 2017.
  3. ^ "Film releases". Variety Insight (në anglisht). Variety Media. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2016. Marrë më 21 korrik 2018.
  4. ^ "The Angry Birds Movie" (në anglisht). Showcase Cinemas. Arkivuar nga origjinali më qershor 6, 2016. Marrë më maj 6, 2016.
  5. ^ a b "Angry Birds (2016)" (në anglisht). British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2018. Marrë më 24 maj 2017.
  6. ^ Ryan Faughnder (17 maj 2016). "Sony and Rovio hope $400-million promotional blitz will help 'Angry Birds' soar". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2016. Marrë më 18 maj 2016.
  7. ^ "The Angry Birds Movie" (në anglisht). Marrë më 23 janar 2021. {{cite web}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!)