Jump to content

The Frames

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Frames

The Frames janë një grup i muzikës rok dhe asaj alternative nga Dublini, Irlandë. Në ShBA ekziston po ashtu një grup me të njëjtin emër.

Ky bend ekziston që nga viti 1990 dhe ka mbijetuar Rok & Rol-skenën e Dublinit të viteve `90-a, e cila në këto vite ishte në kulmin e zhvillimit të saj. The Frames po ashtu kanë qenë qendra e zhvillimit të shumë bendeve tjera irlandeze, si p.sh “Turn” dhe kanë qenë në turne me shumë këngëtar dhe grupe tjera nga Irlanda si Damien Rice dhe Bell X1.

Këngëtari i tyre Glen Hansard është i njohur me rolin e tij të Outspan Foster në filmin e Alan ParkerThe Commitments”.

Anëtarët e bendit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Glen Hansard: këngëtari kryesor, kitarë elektrike
 • Joe Doyle: kitarë bas, vokalet
 • Colm Mac Con lomaire: violinë, vokalet, keyboard
 • Rob Bochnik: kitarë kryesore

Veprat muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet
 • Another Love Song (1992)
 • Fitzcarraldo (1995)
 • Fitzcarraldo (1996)
 • Dance the Devil (1999)
 • For the Birds (2001)
 • Breadcrumb Trail (2002)
 • Set List (2003, Live Album)
 • Burn the Maps (2004)
 • The Cost (2006)
 • Longitude (2015)
Këngë dhe EP
 • The Dancer (1991)
 • Masquerade (1992)
 • Turn On Your Record Player EP (1992)
 • Picture Of Love (1993)
 • Revelate (1995)
 • Monument (1996)
 • Angel At My Table (1994)
 • I Am The Magic Hand (1999)
 • Pavement Tune (1999)
 • Rent Day Blues EP (1999)
 • Come On Up To The House (1999)
 • Lay Me Down (2001)
 • Headlong (2002)
 • The Roads Outgrown (2003)
 • Fake (2003)
 • Finally (2004)
 • Sideways Down (2005)
 • Happy (2005)
 • Falling Slowly/No More I Love Yous (2006)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]