The Jelly Jam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Jelly Jam
JellyJam.jpg
Nga e majta në të djathtë: John Myung, Ty Tabor, dhe Rod Morgenstein
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Shtetet e Bashkuara
ZhanriProgressive rock
LabelInsideOut Music
Vite aktiv2001 - prezent
Anëtarët
Ty Tabor
Rod Morgenstein
John Myung
Webfaqja
kingsxonline.com/jellyjam

The Jelly Jam (gjithashtu i njohur si Jelly Jam) është një progressive rock supergrup i përbërë nga tre anëtarë; Ty Tabor nga bendi King's X në kitarë dhe vokal, Rod Morgenstein nga Dixie Dregs në bateri, dhe John Myung nga Dream Theater në bas kitarë. Këta tre muzicientë më parë bënë muzikë së bashku nën emrin Platypus, ku Derek Sherinian luante në tastierë, dhe së bashku lëshan 2 albume.

Albumi i parë i vetë-titulluar i tyre The Jelly Jam u lëshua në vitin 2001 nëpërmes InsideOut Music. Albumi i tyre i dytë, The Jelly Jam 2, u lëshua gjithashtu nëpërmes InsideOut Music në vitin 2004.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]