Falling into Infinity

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Falling into Infinity
Studio album by
Realizuar23 shtator 1997
Inçizuar2 qershor - 30 korrik
Avatar Studios, New York
ZhanriProgressive metal
Gjatësia1:18:12
EtiketaEastWest
ProducentKevin Shirley
Dream Theater chronology
A Change of Seasons
(1995)
Falling into Infinity Once in a LIVEtime
(1998)

Falling into Infinity është studio albumi i katërt i progressive metal bendit Dream Theater, i lëshuar më 23 shtator 1997. U inçizua nga 2 qershori deri më 30 korrik 1997Avatar Studios, New York, dhe është albumi i fundit ku paraqitet sintisajzeristi Derek Sherinian.

Ky album konsiderohet si njëri nga albumet më të pasuksesshme, pasi i largoi nga vetja shumë admirues fanatik të bendit. Kjo ndodhi sepse në kohën e inçizimit të këtij albumi, bendit i bënte presion të madh kompania që të komercializohej. Gjërat rregullohen në albumin e ardhshëm të tyre, Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory, ku bendit i jepet liria e plotë nga kompania për muzikën e tyre.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "New Millennium" – 8:20 (muzika nga Dream Theater, teksti nga Portnoy)
 2. "You Not Me" – 4:58 (Dream Theater, Petrucci/Child)
 3. "Peruvian Skies" – 6:43 (Dream Theater, Petrucci)
 4. "Hollow Years" – 5:53 (Dream Theater, Petrucci)
 5. "Burning My Soul" – 5:29 (Dream Theater, Portnoy)
 6. "Hell's Kitchen" – 4:16 (Dream Theater, instrumentale)
 7. "Lines In The Sand" – 12:05 (Dream Theater, Petrucci)
 8. "Take Away My Pain" – 6:03 (Dream Theater, Petrucci)
 9. "Just Let Me Breathe" – 5:28 (Dream Theater, Portnoy)
 10. "Anna Lee" – 5:51 (Dream Theater, LaBrie)
 11. "Trial Of Tears" – 13:07 (Dream Theater, Myung)
  • "It's Raining"
  • "Deep In Heaven"
  • "The Wasteland"

Anëtarët pjesëmarrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Para se t'ia niste inçizimi i albumit, vokalisti kryesor James LaBrie u helmua rëndë gjatë pushimit të tij në Kubë, dhe nga të vjellurat e mëdha ai i dëmtoi telat e zërit.
 • Në tekstin e këngës "Just Let Me Breathe" vërehet qartë rezistimi i bendit ndaj komercializimit të imponuar nga kompania e tyre.
 • Ky album është shumë i papëlqyer nga disa admirues të bendit, sa që gjatë disa shfaqjeve të kopertinës së tij në hapjet e turneve të albumit Train of Thought, ata dëgjohen duke bërtitur me të madhe si shenjë revolte.
 • Gjatë koncertit të tyre final për Turnenë e 20 Vjetorit në fillim të vitit 2006, Dream Theater performuan këngë nga çdo album. Sidoqoftë, për këtë album, ata në vend se ta performonin ndonjë këngë që bënte pjesë në album, ata zgjodhën që ta performojnë "Raise the Knife", këngë kjo e palëshuar që ishte inçizuar në mbledhjet e këtij albumi.
 • Japoni është lëshuar një edicion i kufizuar i albumit që përmban këngët "Take Away My Pain" dhe "Speak To Me".
 • Kënga "Take Away My Pain" është dedikuar për babain e John Petrucci-t i cili ka vdekur nga kanceri në vitin 1996. Më herët, Petrucci e shkroi tekstin e këngës "Another Day" duke e përmendur luftën e babait të tij me kancerin.
 • Hell's Kitchen është një lagje e New York City-t, ky gjendet Avatar Studios, studio kjo ku është inçizuar ky album.
 • "New Millenium" ka qenë e quajtur "Caught In Alice's 9-Inch Tool Garden", më vonë "Caught in Alice's New Nine-Inch Millennium Tool Garden", e performuar live me tekstin e "Caught in a Web". Emri shihet qartë se vjen nga influenca e bendeve Alice in Chains, Nine Inch Nails, Tool, dhe Soundgarden.
 • Tema e këngës "Peruvian Skies" është ri-krijim i këngës Have a Cigar e bendit Pink Floyd.

Grafiku performues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Billboard 200:

 • Falling Into Infinity - #52

Billboard Mainstream Rock Singles

 • Burning My Soul - #33
 • You Not Me - #40