When Dream and Day Unite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
When Dream and Day Unite
Studio album by
Realizuar6 mars 1989
Inçizuar18 korrik – 12 gusht, 1988
Kajem/Victory Studios (Gladwyne, PA)
ZhanriProgressive metal
Gjatësia51:25
EtiketaMechanic Records
ProducentTerry Date
Dream Theater
Dream Theater chronology
When Dream and Day Unite Images and Words
(1992)

When Dream and Day Unite është studio albumi i parë i progressive metal bendit Dream Theater, i lëshuar më 6 mars 1989. U inçizua nga 18 korriku deri më 12 gusht 1988Kajem/Victory StudiosGladwyne, Pennsylvania, dhe është i vetmi album i bendit me vokalistin Charlie Dominici.

12 mars 2002 u lëshua verzioni i ri-punuar i albumit.

Në 15 vjetorin e albumit, anëtarët aktual të Dream Theater e performuan albumin tërësisht në Los Angeles, California, dhe gjatë dy këngëve shtesë pas rikthimit në skenë, me ta performuan edhe Charlie Dominici dhe Derek Sherinian (të dy ish-anëtarë të bendit). E tërë shfaqja u inçizua dhe më vonë u lëshua në CD dhe DVD me titullin When Dream And Day Reunite nën kompaninë e pavarur të bendit YtseJam Records.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "A Fortune in Lies" – 5:12 (muzika nga Dream Theater, teksti nga Petrucci)
 2. "Status Seeker" – 4:15 (Dream Theater, Dominici/Petrucci)
 3. "The Ytsé Jam" – 5:43 (Dream Theater, instrumentale)
 4. "The Killing Hand" – 8:40 (Dream Theater, Petrucci)
  • I. The Observance
  • II. Ancient Renewal
  • III. The Stray Seed
  • IV. Thorns
  • V. Exodus
 5. "Light Fuse and Get Away" – 7:23 (Dream Theater, Moore)
 6. "Afterlife" – 5:27 (Dream Theater, Dominici)
 7. "The Ones Who Help to Set the Sun" – 8:04 (Dream Theater, Petrucci)
 8. "Only a Matter of Time" – 6:35 (Dream Theater, Moore)

Anëtarët pjesëmarrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]