Mike Mangini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mike Mangini
Mike-Mangini-e1565969275373.jpg
Informacione
EmriMike Mangini
Lindja (1963-04-18) 18 Prill, 1963 (58 vjeç)
PrejardhjaNewton, Massachusetts, United States
Zhanriprogressive metal
thrash metal
funk metal
Instrument(e)bateri
Vite aktiv1987–sot
Webfaqja
mikemangini.com

Mike Mangini (i lindur 18 prill 1963) është një baterist Amerikan. Që nga viti 2010, ai ka qenë anëtar i grupit progressive metal Dream Theater, pas largimit të bateristit themelues Mike Portnoy. Ai ka luajtur edhe për grupe dhe artistë të tillë si Annihilator, Extreme, James LaBrie dhe Steve Vai. Përpara se të bashkohej me Dream Theater, Mangini ishte anëtar i Fakultetit në Berklee College of Music.[1] Në mes të viteve 2002 dhe 2005, ai vendosi pesë rekorde për bateristin më të shpejtë botëror. Mangini ka qenë pjese e shfaqjes në Discovery Channel Time Warp, duke shfaqur aftësitë e tij në bateri për kamera me shpejtësi të lartë. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dixon, Guy (5 nëntor 2010). "A Drummer's Dream: Playing to the beat of the heart". The Globe and Mail. Marrë më prill 5, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mike Mangini on Discovery's Time Warp". Marrë më korrik 8, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)