Jump to content

The Nightmare Before Christmas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Nightmare Before Christmas
Regjia ngaHenry Selick
Shkruar ngaCaroline Thompson
Bazuar nëHistoria dhe personazhet nga Tim Burton
ProdhuesiTim Burton
Denise Di Novi
LuajnëChris Sarandon
Danny Elfman
Catherine O'Hara
William Hickey
Glenn Shadix
Paul Reubens
Ken Page
Ed Ivory
KinematografiaPete Kozachik
MontazhiStan Webb
MuzikaDanny Elfman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures Distribution
Data e publikimit
29 tetor 1993
Kohëzgjatja
76 min.[1]
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti18 milion dollarë[2]
Fitimi76.2 milion dollarë[3]

The Nightmare Before Christmas (gjithashtu e njohur si Tim Burton's The Nightmare Before Christmas, shqip: Ankthi para Krishtlindjeve të Tim Burtonit) është film i animuar amerikan i vitit 1993 me regji të Henry Selick dhe shkruar nga Tim Burton. Filmi tregon historinë e Jack Skellington i cili është Mbreti i Qytetit të Halloween dhe ngecet në një portal “Qyteti i Krishtlindjeve”.

Qyteti i Halloween është një botë fantazie e mbushur me fantazma, vampira, shpirta të këqinj, zombi, djajtë, mumje, njerëz-ujq dhe shtriga. Jack Skellington, udhëheqësi i qytetit, organizon festë vjetore Halloween. Sidoqoftë, privatisht, Jack është lodhur nga viti i njëjtë i zakonshëm dhe dëshiron diçka të re. Duke u endur në pyje në mëngjes pas Halloweenit, ai godet nëpër shtatë pemë që përmbajnë dyer që çojnë në qytete që përfaqësojnë pushime të ndryshme dhe hap një portë në Qytetin e Krishtlindjeve. Me rastin e festës së panjohur, Jack kthehet në qytetin e Halloween për t'u treguar banorëve gjetjet e tij, por ata nuk arrijnë të kuptojnë idenë e Krishtlindjeve dhe krahasojnë gjithçka me idetë e tyre për Halloween, edhe pse kanë të bëjnë me një karakter të qytetit të Krishtlindjeve; një mbret i kuq i ngjashëm me karavidhe, i cili fluturon natën me emrin "Claws Sandy". Jack e sekuestron veten në kullën e tij për të studiuar Krishtlindjet dhe për të gjetur një mënyrë për të shpjeguar atë në mënyrë racionale, por nuk mundet. Ai përfundimisht vendos se është e padrejtë që vetëm Qyteti i Krishtlindjeve të gëzojë pushimet dhe njofton se ai dhe qytetarët e Qytetit të Halloweenit do të marrin përsipër Krishtlindjet këtë vit.

Jack cakton qytetarët e Qytetit të Halloweenit të Krishtlindjeve, duke përfshirë këngët gazmore, duke bërë dhurata dhe duke ndërtuar një sajë që do të tërhiqet nga renë skeletore. Sally, një grua e bukur kukullash që është fshehurazi në dashuri me Jack, mendon se përpjekjet e tyre do të përfundojnë në katastrofë, por Jack e shkarkon këtë dhe e cakton detyrën e qepjes së një pallto të kuqe që veshin. Ai gjithashtu ka detyrat Lock, Shock dhe Barrels, një treshe e fëmijëve të “trick-or-treating”, për të rrëmbyer Babadimrin dhe për të sjellë atë përsëri në Qytetin e Halloweenit. Jack i thotë Babadimrit se do të sjellë Krishtlindjet në botë në vendin e tij këtë vit. Jack urdhëron treshen për ta mbajtur Babadimrin të sigurt, por fëmijët në vend të kësaj dërgojnë Babadimrin tek Oogie Boogie, i cili komploton të luajë një lojë me jetën e Babadimrit në rrezik. Sally përpiqet të shpëtojë Babadimrin kështu që ai mund ta ndalojë Jackin, por Oogie e kap atë gjithashtu.

Jack nis për të ofruar dhurata në botë, por dhuratat e stilit të Halloween tallen dhe sulmojnë popullatën. Ndërsa shqetësimet rreth sjelljes së "Babadimrit" rriten, ushtria merr masa dhe i hedh poshtë Jackin, duke e shkaktuar që të rrëzojë në një varrezë. Ndërsa Jack vajton fatkeqësinë që ai ka bërë të Krishtlindjeve, ai gjen se ai gëzonte përvojën megjithatë, rihapur dashurinë e tij për Halloween. Jack kthehet në Qytetin e Halloween dhe gjen varrin e Oogie. Oogie përpiqet të vrasë Jackin, por Jack heq veçimin duke mbajtur formën e tij të leckës së bashku, duke zbuluar një grumbull masiv të insekteve që bien në kazanin e Oogie dhe janë vrarë. Jack kërkon falje për Babadimrin për veprimet e tij, dhe Babadimri siguron Jack se ai mund të rregullojë gjërat dhe të kthehet në Qytetin e Krishtlindjeve.

Ndërsa Babadimri zëvendëson paraqitjet e stilit të Halloween me ato të vërteta, banorët e qytetit Halloween festojnë kthimin e Jack. Babadimri pastaj viziton Qytetin e Halloweenit dhe sjell atyre një borë për banorët për të luajtur me të. Në varrezat, Jack dhe Sally shpallin dashurinë e tyre për njëri-tjetrin.

  1. ^ "The Nightmare Before Christmas (PG)". British Board of Film Classification. 18 mars 1994. Marrë më 7 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mark Salisbury, Tim Burton (2006). Burton on Burton. London: Faber and Faber. fq. 121–127. ISBN 0-571-22926-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Tim Burton's The Nightmare Before Christmas (1993)". Box Office Mojo. Marrë më 28 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)