Tigri Maltez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tigri Maltez me ngjyrën karakteristike gri në gëzof

Tigri Maltez, ose tigri blu, është një morfë e raportuar por e paprovuar e një tigri, i raportuar kryesisht në Provincën Fujian të Kinës. Thuhet të ketë lesh të kaltër me vija të errëta. Shumica e tigrave Maltezë janë raportuar se kanë qenë të popullatësKinës Jugore.[1] Tigri i Kinës Jugore sot është i rrezikuar në mënyrë kritike, për shkak të përdorimit të tyre ilegal dhe të vazhdueshëm në mjekësinë tradicionale kineze dhe "aleli blu" mund të jetë tërësisht i zhdukur. Tigrat blu gjithashtu janë raportuar në Kore.

Termi "Maltez" vjen nga terminologjia e maces shtëpiake për lesh blu, dhe i referohet ngjyrës së zezë të ngjyrave. Shumë mace me ngjyrim të tillë janë të pranishëm në Maltë, të cilat mund të kenë krijuar përdorimin e mbiemrit në këtë kontekst.

Kërkimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth vitit 1910, Harry Caldwell, një misionar amerikan dhe një gjuetar i madh, deklaroi se kishte parë dhe gjuajtur një tigër blu jashtë Fuzhuotës.[2] Kërkimi i tij është botuar në librin e tij Tigri Blu (1924), dhe nga shokët e tij të gjuetisë Roy Chapman Andrews në Kampet dhe shtigjet e tij në Kinë (1925, kapitulli VII). Caldwell citon kështu:[3]

Shenjat e bishës janë jashtëzakonisht të bukura. Ngjyra e terrenit është e një hije delikate të maltit, duke u ndryshuar në dritën e hirit të gri-blu në nëntokë. Shiritat janë të përcaktuara mirë dhe si ato të tigrit të zakonshëm të verdhë.

— Caldwell, Chapman (1925)


Një raport më i fundit, i dhënë vjen nga djali i një ushtari të ushtrisë Amerikane i cili shërbeu në Kore gjatë Luftës së Koresë. Njeriu pohoi që babai i tij pa një tigër blu në malet afër asaj që tani është Zona e Demilitarizuar. Tigrat blu gjithashtu janë raportuar nga Burma.[nevojitet citimi]

Tigri i zi ishte gjithashtu i konsideruar gjatë si mitik, por disa kanë provuar se tigrat pseudo-melanistic ose hypermelanic ekzistojnë. Ata nuk janë krejtësisht të zinj, por kanë gjurmë të dendura dhe të gjera që pjesërisht errësojnë ngjyrën e portokallit të sfondit.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1] Arkivuar 15 korrik 2018 tek Wayback Machine Tigers and Traditional Chinese Medicine
  2. ^ Caldwell, Harry R (1924). Blue Tiger. Abingdon Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Chapman Andrews, Roy (1925). Camps & Trails in China: A Narrative of Exploration, Adventure, and Sport in Little-Known China. Appleton. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) HTML fulltext at Project Gutenberg
  4. ^ Shuker, Karl P N (1989). Mystery Cats of the World: From Blue Tigers To Exmoor Beasts. Robert Hale. ISBN 0-7090-3706-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)