Tigri Balinez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tigri Balinez
Një tigër i vrarë nga Z. Zanveld në 1920
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamija: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Lloji:
Nënlloji:
Popullata:
Tigri Balinez
Përhapja e tigrit Balinez
Sinonimet

P. t. balica (Schwarz), 1912

Tigri Balinez ishte një popullatë e Panthera tigris sondaica, me gamë që shtrihej në Ishullin IndonezianBalit.[2] Kjo popullatë është zhdukur që prej viteve '50.[1]

Më parë, është vlerësuar si një nënlloj i veçantë tigri, nën emrin shkencor Panthera tigris balica, i cila u vlerësuar si i zhdukurListën e Kuqe të BNRN-së në vitin 2008.[1] Në vitin 2017, taksonomia e Felidëve u rishikua dhe ky nënlloj u emërtua P. t. sondaica, që përfshin edhe tigrin Sumatran në ishujt Sumatra, i cili ende mbijeton.[2]

Rezultatet e analizës mtDNA të 23 mostrave të tigrave nga koleksionet muzeore tregojnë se tigrat kolonizuan ishujt Sunda përgjatë periudhës së fundit glaciale 11,000-12,000 vjet më parë.[3] Në Bali, tigrat e fundit u regjistruan gjatë fundit të vitit 1930. Disa individë kishin gjasa të mbijetonin deri në vitet 1940 dhe ndoshta në deri në vitet 1950. Kjo popullatë u gjuajt dhe habitati i tij natyror u konvertua për nevojat njerëzore.[4]

Emrat balininezë për tigrin janë harimau Bali dhe samong.[5]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1912, zoologu gjerman Ernst Schwarz përshkroi një lëkurë dhe një kafkë të një tigreshe të rritur në koleksionin e muzeut Sençekberg që e kishte origjinën nga Bali. Ai e quajti atë Felis tigris balica dhe argumentoi se ai dallon nga tigri Javanez me ngjyrën më të ndritshme të leshit dhe me kafkë më të vogël me harqe më të ngushta zigomatike.[6] Në 1969, dallueshmëria e tigrit Balinez u morr në pyetje, pasi analiza morfologjike e disa kafkave të tigrave Balinezë tregoi se ndryshimi i madhësisë është i ngjashëm me kafkat e tigrave Javanezë. Modeli i ngjyrave dhe i shiritave të gëzofit nuk ndryshon shumë.[7]

Në vitin 2017, Forca e Klasifikimit të Maceve, rishikoi taksonominë dhe tani njeh popullatën e zhdukur të tigrave Balinezë dhe Javanezë, si dhe popullatën e tigrit Sumatran si P. t. sondaica.[2]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tigrat Balinezë u përshkruan si tigrat më te vegjel në ishujt Sunda. Ne shek. e XX vetëm shtatë skena dhe kafka të tigrave nga Bali njiheshin e ruheshin në koleksionet e muzeut. Tipari i përbashkët i këtyre kafkave është avioni i ngushtë zverkues, i cili është analog me formën e kafkave tigër nga Java. Lekura e meshkujve të matur në mes të kunjve janë 220-230 cm (87 deri në 91 inch) gjatë nga koka deri në fund të bishtit; ato të femrave 190 deri 210 cm (75 deri në 83 in). Pesha e meshkujve shkonte nga 90 në 100 kg (200 deri 220 lb) dhe nga femrat 65-80 kg (143 deri 176 lb).

Habitati dhe Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e mostrave të njohura zoologjike të Tigrave të Bali kanë origjinën në Bali perëndimore, ku ekzistonin pyjet e mangrovës, dunat dhe bimësia e Savanës. Preja kryesore e Tigrit Bali ishte e mundshme si e Javan Rusa.

Shfarosja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje feste gjuetie nga nje grup njerezish me nje tiger bali te vrare, 1911

Në fund të shekullit të 19-të, plantacionet e palmave dhe fushat e ujrave të ujitura u vendosën më së shumti në shpatet veriore të pasura vullkanike të Balit dhe në shiritin aluvial rreth ishullit. Gjuetia e tigrave filloi pasi Hollanda mori kontrollin mbi Balin. Gjatë periudhës koloniale holandeze, udhëtimet e gjuetisë u zhvilluan nga sportistët evropianë që vinin nga Java, të cilët kishin një mentalitet romantik, por shkatërrues të gjuetisë Viktoriane dhe ishin të pajisur me pushkë me fuqi të lartë. Metoda e preferuar e tigrave të gjuetisë ishte t'i kapnin ata me një kurth të madh të këmbëve të çelikut të fshehur nën karrem, një dhi ose një gjahtar, dhe pastaj t'i qëllonin në një distancë të afërt. Sulmuesi i Surabayan E. Munaut është konfirmuar se ka vrarë mbi 20 tigrat në vetëm disa vjet. Në vitin 1941, rezerva e parë e lojës, Parku Kombëtar i Perëndimit në perëndim të Bali, u krijua në Bali perëndimore, por shumë vonë për të shpëtuar popullatën e tigrit të Balit nga zhdukja. Ajo ndoshta u eliminua nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Disa tigra mund të kenë mbijetuar deri në vitet 1950, por asnjë mostër nuk arriti në koleksionet muze pas luftës.

Disa kafka, lëkura, eshtra dhe kocka te tigrave ruhen në muze. Muzeu Britanik në Londër ka koleksionin më të madh, me dy lëkura dhe tre kafka; të tjerat përfshijnë Muzeun Senckenberg në Frankfurt, Muzeun Naturkunde në Shtutgart, Muzeun Naturalis në Leiden dhe Muzeun Zoologjik të Bogor, Indonezi, i cili zotëron mbetjet e tigrit të fundit Bali të njohur. Në vitin 1997, një kafkë u shfaq në koleksionin e vjetër të Muzeut të Historisë Natyrore Hungareze dhe u studiua shkencërisht dhe u dokumentua si duhet.

Shikoni edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura iucn
  2. ^ a b c Kitchener, A. C.; Breitenmoser-Würsten, C.; Eizirik, E.; Gentry, A.; Werdelin, L.; Wilting, A.; Yamaguchi, N.; Abramov, A. V.; Christiansen, P.; Driscoll, C.; Duckworth, J. W.; Johnson, W.; Luo, S.-J.; Meijaard, E.; O’Donoghue, P.; Sanderson, J.; Seymour, K.; Bruford, M.; Groves, C.; Hoffmann, M.; Nowell, K.; Timmons, Z.; Tobe, S. (2017). "A revised taxonomy of the Felidae: The final report of the Cat Classification Task Force of the IUCN Cat Specialist Group" (PDF). Cat News (në anglisht) (Special Issue 11): 66–68.
  3. ^ Xue, H.R.; Yamaguchi, N.; Driscoll, C.A.; Han, Y.; Bar-Gal, G.K.; Zhuang, Y.; Mazak, J.H.; Macdonald, D.W.; O’Brien, S.J.; Luo, S.J. (2015). "Genetic ancestry of the extinct Javan and Bali tigers". Journal of Heredity. 106 (3): 247–257. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Seidensticker, J. (1987). "Bearing witness: observations on the extinction of Panthera tigris balica and Panthera tigris sondaica". përmbledhur nga Tilson, R. L.; Seal, U. S. (red.). Tigers of the world: the biology, biopolitics, management, and conservation of an endangered species. New Jersey: Noyes Publications. fq. 1–8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Crawfurd, J. (1820). History of The Indian Archipelago, Volume II. Edinburgh: Archibald Constable & Co. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Schwarz, E. (1912). "Notes on Malay tigers, with description of a new form from Bali". Annals and Magazine of Natural History. Series 8 Volume 10 (57): 324–326. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Hemmer, H. (1969). "Zur Stellung des Tigers (Panthera tigris) der Insel Bali". Zeitschrift für Säugetierkunde. 34: 216–223. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]