Tigri Sumatran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tigri Sumatran
Sumatran Tiger Berlin Tierpark.jpg
Në parkun e Berlinit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamilja: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Speciet: P. tigris
Nënspeciet: P. t. sondaica
Emri trinomial
Panthera tigris sondaica
(Temminck, 1844)
Panthera tigris sumatrae distribution map.png
Shperndarja
Sinonimet

më parë P. t. sumatrae Pocock, 1929

Tigri Sumatran (Panthera tigris sondaica) është nenlloji i tigrave qe jetojne ne Indonezi ne ishujt e Sumatres. Ai u perfshi ne Listen e Kuqe për shkak se numri i individeve ra ne 441 nga 679. Eshte i vetmi nenlloj i tigrit qe nuk eshte zhdukur nga Indonezia.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pocock e përshkroi për herë të parë tigrin Sumatran në bazë të disa karakteristikave të kafkës dhe gezofit, të cilat dallohen nga tigrat e Bengalit dhe Javanit.[1]Është më e errët në ngjyrën e leshit dhe ka vija më të gjera se tigri Javan. Shiritat priren të shpërndahen në pika pranë skajet e tyre, dhe në anën e pasme, krahët dhe këmbët e pasme janë vija të pikave të vogla, të errëta të midis vijave të rregullta. Frekuenca e vijave është më e lartë se në nëngrupet e tjera. Meshkujt kanë një dallgë të shquar, e cila është veçanërisht e shënuar në tigrin Sumatran.

Tigri Sumatran është një nga tigrat më të vegjël, dhe rreth madhësisë së leopardëve dhe jaguarëve të mëdhenj. Meshkujt peshojnë 100-140 kg dhe matin 202 deri në 255 cm në gjatësi midis kunjve me një gjatësi më të madhe të kafkës prej 295 deri 335 mm. Femrat peshojnë 75 deri në 110 kg dhe masin 215-230 cm në gjatësi midis kunjve me një gjatësi më të madhe të kafkës prej 263 deri 294 mm

Charles Frederick Partington shkroi se tigrat Sumatran dhe Javan ishin mjaft të fortë për të thyer këmbët e kuajve apo te buallit me putrat e tyre, edhe pse ato nuk ishin aq të rëndë sa tigrat e Bengalit.

Shtirja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I fotografuar nga kamerat kurthe

Popullata e tigrave kanë izoluara ishujt në Sumatra. Ata zënë një gamë të gjerë habitatesh, duke filluar nga niveli i detit në pyllin e ultësirës bregdetare të Parkut Kombëtar Bukit Barisan Selatan në majën juglindore të Provincës Lampung deri në 3.200 metra në pyjet malore të Parkut Kombëtar Gunung Leuser në Aceh Province. Ato janë fotografuar në mënyrë të përsëritur në 2.600 metra dhe një rajon i thyer i Sumatrës së veriut, dhe janë të pranishme në 27 zona habitate më të mëdha se 250 km2.

Në vitin 1978, popullata tigër Sumatran u vlerësua në 1,000 individë, bazuar në përgjigjet e anketës së pyetësorit. Në vitin 1985, u identifikuan gjithsej 26 zona të mbrojtura në Sumatra, që përmbanin rreth 800 tigra. Në 1992, rreth 400-500 tigër jetonin në pesë parqe kombëtare dhe dy zona të mbrojtura.

Në atë kohë, popullata më e madhe, e përbërë nga 110-180 individë, u raportua nga Parku Kombëtar Gunung Leuser. Megjithatë, një studim më i fundit tregon se Parku Kombëtar i Kerinci Seblat në Sumatra qendrore ka popullatën më të lartë të tigrave në ishull, që llogaritet të jenë 165-190 individë. Parku gjithashtu u tregua se kishte normën më të lartë të shfrytëzimit të tigrave të zonave të mbrojtura, me 83% të parkut që tregon shenja të tigrave. Tigrat më shumë janë në Parkun Kombëtar të Kerinci Seblat se sa në të gjithë Nepalin, dhe më shumë se në Kinë, Laosi, Kamboxhia dhe Vietnami.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Periyar Tiger Reserve". www.periyartigerreserve.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 qershor 2018. Marrë më 2015-10-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)