Jaguari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jaguari[1]
Jaguar in Pantanal Brazil 1 (cropped).jpg
Një jaguar në Miranda, Mato Grosso do Sul
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamilja: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Speciet: P. onca
Emri binomial
Panthera onca
Linnaeus, 1758
Jag distribution.gif
Shtrirja e mëhershme e jaguarëve.
Shtrirja e tanishme e jaguarëve.

Jaguari (Panthera onca), është gjitar, pjesëtar i familjes Felidae dhe një nga katër macet e mëdha të klasës Panthera sëbashku me tigrin, luanin dhe leopardin. Jaguari është sulmues i rrezikshëm dhe kafshues i fortë ngjashëm me macet e tjra të mëdha.[3] Kjo i mundëson realizimin e sulmit ndaj mbulojës së reptilëve duke realizuar klafshim direkt mbi ashtin e kokës dhe duke futur dhëmbët në trurin e prehës.[4]

Jaguari është kafshë gati e rrezikuar për ekzistencë dhe numri sa shkon e bie. Për këtë tregëtia ndërkombëtare e jaguarëve ose pjesëve të tyre është e ndaluar.[nevojitet citimi]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala jaguar rrjedh nga gjuha tupi-guarani, në kohën e tanishme gjuha amazonase Tupinambá, jaguar.[5] Fjala tupiane yaguara që don të thotë egërsirë e në disa rastë lidhet me kuptimin e qenit,[6][7] është përdorur për çdo mamal mishngrënës;[8]. Fjala specifike për jaguarin ishte yaguareté, me prapashtesëneté që don të thotë "me të vërtetë".[5][8][9]

Emri taksonomik Panthera, është fjalë latine që rrjedh nga greqishtja e vjetër leopard, πάνθηρ, lloj i species për klasën. Kjo është thënë për të ndarë nga παν- "të gjithë" dhe θήρ "egërsirë",[10]

Onca është fjalë portugjezo-spanjolle e përdorur për leopardin e borës, Uncia uncia. Rrjedh nga fjala latine lyncea lynx, me el e përzier me nyjën e caktuar (italisht lonza, frengjishte e vjetër l'once).[11]

Në shumë vende të Amerikës Qenrore dhe Jugore njihet si el tigre ("tirgi").

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas tigrit dhe luanit, jaguari eshte i tret per nga madhesia prej 4 perfaqesuesve te klases Panthera. Gjatesia e trupit te jaguari sillet rreth 150 cm, ne raste te rralla edhe deri ne 180 cm. Gjatesia e bishtit sillet prej 40–70 cm (16–28 in). Ne pergjithesi eshte me fort i ndertuar fizikisht se kusheriri i tij afro-aziatik (Leopardi), por bishtin e ka shum me te shkurter se ai. Masa sillet te meshkujt rreth 110 kg (240 lb), kurse te femrat 70 kg (150 lb).

Ngjyra baze tek Jaguari eshte ngjyr ari qe nganjehere shkon deri afer te kuqes. Trupi i tij eshte i mbuluar me rrethe te zeza, te cilat jan shum me te medha se te Leopardi. Si te Leopardet edhe te ky lloj ndodh paraqitja e melanizmit. Kur paraqitet melanizmi edhe jauaret njerezit i quajn panter i zi, sikurse qe quhen edhe leopardet e zinje.

Jaguaret te cilet jetojn neper malet tropike jan ne te shumten e rasteve me te vegjel dhe kan ngjyre me te mbyllet se sa jaguaret te cilet jetojn neper savane dhe moqale. Shpejtesia e tij maksimale arrin te 80-110 kilometra per ore.

Shumimi dhe cikli i jetës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuetia dhe dieta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Rendi Karnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Speciet Gjitare të Botës: Një Referim Taksonomike dhe Gjeografike (bot. 3rd)). Shtypja e Universit Xhon Hopkin. ff. 546–547.  978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.
 2. ^ Nowell, K., Breitenmoser, U., Breitenmoser, C. & Jackson (2002). Panthera onca. 2006 IUCN Lista e Kuqe e Specieve të Kanosura. IUCN 2006. Freskuar më 11 August 2006. Database entry includes justification for why this species is near threatened.
 3. ^ Stephen Wroe, Colin McHenry, and Jeffrey Thomason (2006). "Bite club: comparative bite force in big biting mammals and the prediction of predatory behaviour in fossil taxa" (PDF). Proceedings of the Royal Society B. Online. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 3 korrik 2005. Marrë më 2006-08-07.Mirëmbajtje CS1: emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
 4. ^ Hamdig, Paul. "Sympatric Jaguar and Puma". Ecology Online Sweden. Marrë më 30 gusht 2006.
 5. ^ a b ""Jaguar"". Online Etymology Dictionary. Douglas Harper. Marrë më 2006-08-06.
 6. ^ "Breve Vocabulario". Faculty of Law, University of Buenos Aires. Marrë më 29 shtator 2018.
 7. ^ Eduardo Acevedo Díaz (1890). "Notas". Nativas. Marrë më 2006-09-29.
 8. ^ a b ""Word to the Wise"". Take our word for it, issue 198, p. 2. The Institute for Etymological Research and Education. Marrë më 11 gusht 2006.
 9. ^ ""Yaguareté - La Verdadera Fiera"". RED Yaguareté. Marrë më 27 shtator 2007.
 10. ^ ""Panther"". Online Etymology Dictionary. Douglas Harper. Marrë më 2006-10-26.
 11. ^ "ounce" 2, Oxford English Dictionary, 2nd edition

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]