Jump to content

Neofelis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Neofelis
Leopardi me re dhe leopardi me re i Sundës
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Neofelis

Grey, 1867
Speciet
Vargu i Neofelisëve

Neofelis është një gjini që përbëhet nga dy lloje në Azinë Juglindore: leopardi me re (Neofelis nebulosa) në Azinë kontinentale dhe leopardi me re i Sundës (Neofelis diardi) në Sumatra dhe Borneo.[1][2]

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri shkencor Neofelis është një kombinim i fjalës greke "neo" (νεο) që do të thotë "e re", dhe fjala latine "felis" që do të thotë "mace", fjalë për fjalë do të thotë "mace e re".[3][4]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i përgjithshëm Neofelis u propozua për herë të parë nga John Edward Grey në 1867, duke përfshirë dy lloje; Neofelis macrocelis që ndodhet në Himalaje, Malacca, dhe Tajlandë, dhe Neofelis brachyurus që ndodhen në Formosa.[5] Reginald Innes Pocock njohu klasifikimin taksonik të Neofelis në vitin 1917, por pranoi vetëm speciet e vetme Neofelis nebulosa me disa nënpikta dhe macrocelis si mostër lloji. Për pothuajse 90 vjet, klasifikimi i Neofelis si një gjini monotypic ishte pranuar gjerësisht.[6] Në vitin 2006, Neofelis diardi u gjet të jetë i dallueshëm nga Neofelis nebulosa dhe klasifikohet si një specie e veçantë në botë dhe në disa vende të botës eshtë kafshë shtetërore[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Buckley-Beason, V.A.; Johnson, W.E.; Nash, W.G.; Stanyon, R.; Menninger, J.C.; Driscoll, C.A.; Howard, J.; Bush, M.; Page, J.E.; Roelke, M.E.; Stone, G.; Martelli, P.; Wen, C.; Ling, L.; Duraisingam, R.K.; Lam, V.P.; O'Brien, S.J. (2006). "Molecular Evidence for Species-Level Distinctions in Clouded Leopards". Current Biology. 16 (23): 2371–2376. doi:10.1016/j.cub.2006.08.066. PMID 17141620. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kitchener, A.C.; Beaumont, M.A.; Richardson, D. (2006). "Geographical Variation in the Clouded Leopard, Neofelis nebulosa, Reveals Two Species". Current Biology. 16 (23): 2377–2383. doi:10.1016/j.cub.2006.10.066. PMID 17141621. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Perseus Digital Library. Greek Dictionary νεο Headword Search Result
  4. ^ Perseus Digital Library. Latin Dictionary feles Headword Search Result
  5. ^ Gray, J.E. (1867). Notes on the skulls of the Cats. 5. Neofelis. Page 265–266 in: Proceedings of the Scientific Meetings of the Zoological Society of London for the year 1867.
  6. ^ Pocock, R. I. (1917). "The classification of existing Felidae". The Annals and Magazine of Natural History: Including Zoology, Botany, and Geology, 8th ser. vol. 20 no. 119: 329–350.
  7. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 545–546. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]