Leopardi i dëborës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leopardi i dëborës
Schneeleopard Koeln.jpg
Një mashkull në Parkun Kombëtar të Kolonjës
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamilja: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Speciet: P. uncia
Emri binomial
Panthera uncia
(Schreber, 1775)
Snow leopard range.png
Përhapja
Sinonimet

Leopardi i borës (Panthera uncia) është një mace e madhe që i takon gjinisë Panthera, pjesë e familjes së Felidae. Është autokton në vargmalet e Azisë qendrore dhe jugore. Në vitin 2003, popullsia e leopardëve të borës u llogarit të jetë nga 4,080–6,590 të rritur, nga të cilët më pak se 2,500 mund të çifëzohen në natyrë.[2]

Taksonomikisht, leopardi i borës u kategorizua si Uncia uncia që nga fillimi i viteve 1930-të.[1] Duke u bazuar në studimet e gjenotipit, kjo mace u konsiderua si anëtar i gjinisë Panthera nga viti 2008.[3][4]

Leopardi i borës është kafsha kombëtare e Afganistanit dhe Pakistanit.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Wozencraft, W.C. (2005). "Rendi Karnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Speciet Gjitare të Botës: Një Referim Taksonomike dhe Gjeografike (bot. 3rd)). Shtypja e Universit Xhon Hopkin. f. 548. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)
  2. ^ Jackson, R., Mallon, D., McCarthy, T., Chundaway, R. A. & Habib, B. (2008). "Panthera uncia". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur parametri i autorëve (link) Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)
  3. ^ Jackson, R., Mallon, D., McCarthy, T., Chundaway, R. A. & Habib, B. (2008). "Panthera uncia". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur parametri i autorëve (link) Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)
  4. ^ Janecka, J. E.; Jackson, R.; Zhang, Y.; Diqiang Li, Munkhtsog; Buckley-Beason, V.; Murphy, W. J. (2008). "Population Monitoring of Snow Leopards Using Noninvasive Genetics". Cat News. 48: 7–10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "National Symbols and Things of Pakistan". Government of Pakistan. Arkivuar nga origjinali origjinali më prill 13, 2014. Marrë më 2013-11-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)