Tim Judah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tim Judah në vitin 2012

Tim Judah (i lindur më 31 mars 1962) është gazetar anglez dhe analist politik i The Economist,i cili ka shkruar disa libra, kryesisht duke u fokusuar në Serbi dhe Kosovë.Poashtu në kohën e Revolucionit Euromaidan ai filloi të raportonte nga Ukraina.

Juda vijoi mësimet në shkollën Charterhouse,duke vazhduar kështu në Shkollën e Ekonomisë në Londër. Ai gjithashtu studioi në Shkollën e Ligjit dhe Diplomacisë FletcherUniversitetin Tufts. [1]

Juda ka raportuar nga shumë vende në mbarë botën, përfshirë El Salvadorin, Irakun, Afganistanin, Ugandën, Korenë e Veriut dhe Ukrainën.

1997 Juda shkroi veprën:"The Serbs: History, Myth and the Destruction of Yugoslavia" (Serbët: Historia, Miti dhe Shkatërrimi i Jugosllavisë), botuar nga Yale University Press.

Në vitin 2009, Juda ishte një bashkëpunëtor i lartë në Institutin EuropianShkollës EkonomikeLondrës. Pikërisht atje ai zhvilloi konceptin e Jugosllavisë. [2]

Kohët e fundit, Juda ka shkruar edhe artikuj në lidhje me Luftën në Donbass.

1 dhjetor 2015 Allen Lane / Penguin publikoi librin e tij:" "In Wartime: Stories from Ukraine" ("Në kohë lufte: Tregime nga Ukraina"). Ajo kombinoi reportazhin, intervistat dhe historinë.

Juda është i martuar me shkrimtaren dhe botuesen Rosie Whitehouse dhe ka pesë fëmijë, njëri prej të cilëve është gazetari Ben Judah.

Juda është president i bordit të Rrjetit Ballkanik të Gazetarisë Hulumtuese dhe anëtar i bordit të Iniciativës Kosovare për Stabilitet [3]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2017. Marrë më 4 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2017. Marrë më 4 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2017. Marrë më 4 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)