Tite Kubo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Noriaki Kubo (Japonisht: 久保 宣章) ndryshe i njohur si Tite Kubo (Japonisht: 久保 帯人) lindi më 26 qershor 1977, është mangaka. Manga i tij më i njohur është Bleach, i cila u shit mbi 82 milionë kopje sipas vitit 2013.[1]

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Tite Kubo lindi më 26 qershor 1977 në Hiroshima, ku babai i tij ishte antarë i këshillit të qytetit. Pas leximit të mangës Saint Seiya, Kubo vendosi të bëhej mangaka[2] Zombiepowder ishte manga e tij e parë e cila u publikua në vitin 1999 dhe përfundoi me 27 kapituj në vitin 2000.

Manga e tij e radhës, Bleach, e cila bëhet fjalë për një adoleshent i cili bëhet Korrës i shpirtrave (Shinigami) i cili lufton kundër shpirtrave të rrezikshme (Hollow), filloi në vitin 2001. Kubo kishte plan që ky manga të mos vazhdojë më shumë se pesë. Akira Toriyama i cili e shkroi mangën Dragon Ball e pa historinë dhe i shënoi Kubos. Bleach ka realizuar 686 kapituj, e cilua u publikua Weekly Shōnen Jump prej 20 gushti 2001 deri më 22 gusht 2016.[3][4] Seriali i animuar u transmetua prej 25 tetorit 2004 deri më 27 mars 2012.

Manga[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]