Jump to content

Tite Kubo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Noriaki Kubo (Japonisht: 久保 宣章) ndryshe i njohur si Tite Kubo (Japonisht: 久保 帯人) lindi më 26 qershor 1977, është mangaka. Manga i tij më i njohur është Bleach, i cila u shit mbi 82 milionë kopje sipas vitit 2013.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tite Kubo lindi më 26 qershor 1977 në Hiroshima, ku babai i tij ishte antarë i këshillit të qytetit. Pas leximit të mangës Saint Seiya, Kubo vendosi të bëhej mangaka[2] Zombiepowder ishte manga e tij e parë e cila u publikua në vitin 1999 dhe përfundoi me 27 kapituj në vitin 2000.

Manga e tij e radhës, Bleach, e cila bëhet fjalë për një adoleshent i cili bëhet Korrës i shpirtrave (Shinigami) i cili lufton kundër shpirtrave të rrezikshme (Hollow), filloi në vitin 2001. Kubo kishte plan që ky manga të mos vazhdojë më shumë se pesë. Akira Toriyama i cili e shkroi mangën Dragon Ball e pa historinë dhe i shënoi Kubos. Bleach ka realizuar 686 kapituj, e cilua u publikua Weekly Shōnen Jump prej 20 gushti 2001 deri më 22 gusht 2016.[3][4] Seriali i animuar u transmetua prej 25 tetorit 2004 deri më 27 mars 2012.

Manga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shueisha Media Guide 2013: Boy's & Men's Comic Magazines" (PDF). Shueisha. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 prill 2014. Marrë më 2013-12-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2016. Marrë më 6 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "BLEACH". Media Arts Database. Agency for Cultural Affairs. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2016. Marrë më 27 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Bleach Manga to End on August 22 With 'Important Announcement'". Anime News Network. 2016-08-04. Marrë më 2016-11-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)