Jump to content

Tomahawk (raketë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një BGM-109 Tomahawk që fluturoi në nëntor 2002.

Tomahawk Land Attack Missile (TLAM) është një raketë lundruese me rreze të gjatë, për të gjitha motet, me fuqi reaktive, e cila përdoret kryesisht nga Marina e Shteteve të Bashkuara dhe Marina Mbretërore në operacionet e sulmeve tokësore me bazë në anije dhe nëndetëse.

Sipas kontratës nga Marina e SHBA-së, Tomahawk u projektua në APL/JHU në një projekt të udhëhequr nga James H. Walker pranë Laurel, Maryland, dhe u prodhua për herë të parë nga General Dynamics në vitet 1970. Ai kishte për qëllim të plotësonte rolin e një rakete me rreze të mesme dhe të gjatë, me lartësi të ulët që mund të lëshohej nga një platformë luftarake në sipërfaqe detare, dhe paraqiste një dizajn modular që akomodonte një shumëllojshmëri të gjerë të aftësive të kokave të luftës, drejtimit dhe rrezes. Të paktën gjashtë variante dhe versione të shumta të përmirësuara të TLAM janë shtuar që nga prezantimi i dizajnit origjinal, duke përfshirë variante të lëshuara nga ajri, nën-dhe toka me armatim konvencional dhe bërthamor. Nga viti 1992 deri në 1994, McDonnell-Douglas ishte furnizuesi i vetëm i Tomahawks, duke prodhuar versionet Block II dhe Block III dhe duke riprodhuar shumë Tomahawks në specifikimet e Bllokut III.[1] Në 1994, Hughes tejkaloi McDonnell Douglas Aerospace për t'u bërë furnizuesi i vetëm i Tomahawks. Në vitin 2016, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes bleu 149 raketa Tomahawk Block IV për 202.3 milionë dollarë. Deri në vitin 2019, variantet e vetme në shërbim ishin variantet jo-bërthamore, të lëshuara nga deti, të prodhuara nga Raytheon.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McDonnell Douglas Aerospace (9 mars 1993). "McDonnell Douglas delivers its first Tomahawk cruise missile with Block III improvements". Press release. Archived from the original on 11 tetor 2017. https://web.archive.org/web/20171011185724/https://www.thefreelibrary.com/McDONNELL+DOUGLAS+DELIVERS+ITS+FIRST+TOMAHAWK+CRUISE+MISSILE+WITH...-a013126175. Retrieved 2019-02-15. 
  2. ^ Kristensen, Hans. "US Navy Instruction Confirms Retirement of Nuclear Tomahawk Cruise Missile – Federation Of American Scientists". Marrë më 2021-04-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)