Tomislav Nikoliq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti zyrtar i Tomislav Nikoliq.

Tomislav Nikoliq (Serbisht: Томислав Николић; i lindur më 15 shkurt 1952) është një ish-politikan serb që shërbeu si president i Serbisë nga viti 2012 deri në vitin 2017. Një ish-anëtar i Partisë Radikale Serbe (SRS) të ekstremit të djathtë, ai u shkëput nga partia në vitin 2008 dhe formoi Partinë Progresive Serbe (SNS) të cilën e drejtoi deri në vitin 2012.

I lindur në Bajçetinë, një fshat afër Kragujevacit, Nikoliç ishte një deputet për një kohë të gjatë në parlament për SRS. Ai shërbeu si zëvendëskryeministër i Serbisë nga viti 1998 deri në vitin 1999 dhe zëvendëskryeministër i RF të Jugosllavisë në qeverinë e koalicionit nga viti 1999 deri në vitin 2000. Nikoliç ishte nënkryetar i SRS-së nga viti 2003, dhe për një kohë të shkurtër shërbeu si Kryetar i Asamblesë Kombëtare të Serbisë në vitin 2007. Në vitin 2008, ai dha dorëheqjen pas një mosmarrëveshjeje me liderin e partisë Vojislav Sheshel në lidhje me marrëdhëniet e Serbisë me Bashkimin Evropian, pasi Nikolić u bë në favor të pranimit të Serbisë në BE, një veprim që u kundërshtua ashpër nga Sheshelj dhe fraksioni i tij.[1] Nikolić formoi SNS-në, të cilës iu bashkuan disa anëtarë të SRS-së.

Nikoliç kandidoi për President të Jugosllavisë në zgjedhjet e vitit 2000 dhe u rendit i treti. Ai gjithashtu kandidoi katër herë për President të Serbisë (në zgjedhjet 2003, 2004, 2008 dhe 2012). Në vitin 2003, ai mori më shumë vota, por zgjedhjet u anuluan për shkak të pjesëmarrjes së ulët, ndërsa në 2004 dhe 2008 ai u rendit i dyti pas Boris Tadiq. Në vitin 2012, ai fitoi balotazhin kundër Tadiqit për t'u bërë President i Serbisë.[2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tomislav Nikoliq ka lindur në Kragujevc. Babai i tij, Radomir, ishte një punëtor dhe nëna e tij, Živadinka (i mbiemri Gjokoviç), ishte një shtëpiake. Në rininë e tij, ai u stërvit në atletikë. Shkollën e mesme teknike e kreu në Kragujevc. Punësimi i tij i parë ishte si mbikëqyrës i varrezave.[3][4] Në vitin 1971 filloi të punojë në ndërmarrjen e ndërtimit të objekteve "Žegrap", ndërsa në vitin 1978 punoi në kompaninë "22 dhjetor" në Kragujevc si shef i Departamentit të Investimeve dhe Mirëmbajtjes. Ai ishte gjithashtu drejtor teknik i ndërmarrjes së shërbimeve komunale në Kragujevc.[5] Ai dhe gruaja e tij Dragica (e mbilindja Ninkoviq) kanë dy djem.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Serb opposition leader resigns". BBC News. 7 shtator 2008. Marrë më 28 korrik 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Serb rightist wins presidency, backs EU path". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Zorica Vulić (15 gusht 2000). "Ko je ovaj čovek? Tomislav Nikolić" (në serbisht). Glas Javnosti. Marrë më 4 shkurt 2008.
  4. ^ Nationalist Declares Victory in Serbian Presidential Runoff New York Times
  5. ^ Zorica Vulić (15 gusht 2000). "Ko je ovaj čovek? Tomislav Nikolić" (në serbisht). Glas Javnosti. Marrë më 4 shkurt 2008.
  6. ^ Zorica Vulić (15 gusht 2000). "Ko je ovaj čovek? Tomislav Nikolić" (në serbisht). Glas Javnosti. Marrë më 4 shkurt 2008.