Tortellini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Forma e veçantë e tortelinit
Emra alternativë kërthiza
Tipi Pasta, dumplings
Vendi i origjinës Italy
Rajoni ose shteti Emilia-Romagna
Variantet Tortelloni

Tortellini janë makarona me origjinë nga rajoni italian i Emilias (në veçanti Bolonja dhe Modena ). Tradicionalisht ato mbushen me një përzierje mishi (ijë derri, proshuta të papërpunuara, mortadella ), djathë Parmigiano Reggiano, vezë dhe arrëmyshk dhe shërbehen në brotën e kaponit ( në brodo di cappone ). [1]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tortellini në brotë

Origjina e tortelinive është e diskutueshme; Bolonja dhe Modena, qytete në rajonin e Emilia-Romagna të Italisë, pretendojnë të jenë vendlindja e saj. [2] Etimologjia e tortelinit është forma zvogëluese e tortello, vetë një përkëdheli e torta ("tortë" ose "byrek" në italisht). [3]

Receta për një pjatë të quajtur "torteletti" shfaqet në 1570 nga Bartolomeo Scappi . Shkrimet e Vincenzo Tanarës në mesin e shekullit të 17-të mund të jenë përgjegjëse për riemërtimin e makaronave në tortelini. Në vitet 1800, dolën legjenda për të shpjeguar origjinën e recetës, duke ofruar një kompromis. Castelfranco Emilia, e vendosur midis Bolonjës dhe Modenës, [2] është paraqitur në një legjendë, në të cilën Venusi qëndron në një han. I pushtuar nga bukuria e saj, hanxhiu e spiunon atë përmes një vrime çelësi, përmes së cilës mund të shohë vetëm kërthizën e saj. Ai është frymëzuar të krijojë një makarona në këtë formë. Kjo legjendë do të ishte në origjinën e termit " ombelico di Venere " (kërthiza e Venusit), e përdorur herë pas here për të përshkruar tortelinët. [4] Për nder të kësaj legjende, një festival vjetor mbahet në Castelfranco Emilia. [5] Një legjendë tjetër pohon se forma vjen nga arkitektura e Modenës, e cila i ngjan një breshke. [6]

  1. ^ "Official recipe of the tortellino, as it was registered at the Chamber of Commerce of Bologna in 1974" (PDF). www.confraternitadeltortellino.it (në italisht). Marrë më 2018-12-31.
  2. ^ a b Zanini De Vita, Oretta (2009). Encyclopedia of Pasta. University of California Press. fq. 297–299. ISBN 9780520944718. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The meaning of pasta names". OxfordDictionaries.com. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 12 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ The Oxford Companion to Italian Food by Gillian Riley
  5. ^ Poggioli, Sylvia (27 gusht 2013). "Tortellini, The Dumpling Inspired By Venus' Navel". NPR. Marrë më 12 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Marsden, Shelley (4 dhjetor 2015). "The secret to tortellini, Modena's special pasta". The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2018. Marrë më 12 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)