Jump to content

Tragulina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tragulina
Vargu kohor: Early Eocene–Holocene
Dreri-mi i madh (Tragulus napu)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Tragulina
Familijet

Shiko tekstin

Tragulina është një infrarend në rendin e dythundrakëve . Vetëm çervotanët kanë mbijetuar deri më sot, duke përfshirë edhe gjininë Tragulus (dreri-mi) dhe Hyemoschus.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leptomeryx

Më poshtë është taksonomia e grupit Tragulina . [2]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Paleobiology Database". Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2009. Marrë më 9 maj 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "WikiLingue". Marrë më 11 maj 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Vislobokova, I. A. (2001). Evolution and classification of Tragulina (Ruminantia, Artiodactyla). Paleontological Journal, 35(January 2001), S69–S145.
  4. ^ Grégoire Métais; Jean-Loup Welcomme; Stéphane Ducrocq (2009). "New Lophiomerycid Ruminants from the Oligocene of the Bugti Hills (Balochistan, Pakistan)". Journal of Vertebrate Paleontology. 29 (1): 231–241. doi:10.1671/039.029.0115. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Relationships of Cetacea (Artiodactyla) among mammals: increased taxon sampling alters interpretations of key fossils and character evolution". PLoS ONE. 4 (9): e7062. 2009. doi:10.1371/journal.pone.0007062. PMC 2740860. PMID 19774069. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)