Jump to content

Çervotanët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Çervotainët
Vargu kohor: Oligocene–Recent
Tragulus kanchil
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Tragulidae
Gjinitë

Drerët-minj ose çervotinët janë dythundrakë të vegjël që përbëjnë familjen Tragulidae . 10 lloj ekzistuese janë vendosur në tre gjini, [1][2] por disa lloje gjithashtu njihen vetëm nga fosilet . [3] Ljojet e gjalla gjenden në pyje në Azinë Jugore dhe Juglindore , me një lloji të vetëm në pyjet me shiut të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore . [4] Ata janë të vetmuar ose jetojnë në çifte, dhe ushqeheni pothuajse ekskluzivisht me materiale bimore. [4] Drerët-minj janë gjitarët më të vegjël thundrake në botë. Ljojet aziatike masin midis 0.7 dhe 8.0 kg , ndërsa çevrotani afrikan është dukshëm më i madh në 7–16 kg . [5]

Në nëntor 2019, shkencëtarët e konservimit njoftuan se ata kishin fotografuar çevrotanin me shpinë argjendi ( Tragulus versicolor) në një pyll vietnamez për herë të parë që nga shikimet e fundit të konfirmuara në 1990. [6][7][8]

Fjala "chevrotain" vjen nga fjala franceze chevrot (i vogël), që rrjedhin nga fjala e frëngjishtes së mesme chèvre (dhi). [9]

Ljoji i vetëm afrikan njihen vazhdimisht si "çevrotain". [1][4][10] Emrat "çevrotain" dhe "dreri-mi" janë përdorur në mënyrë të ndërsjellë midis llojet aziatike, [4][11][12][13] megjithëse autoritetet e fundit zakonisht kanë preferuar fjalën çevrotan për llojet në gjinin Moschiola dhe dreri miu për speciet në gjininë Tragulus . [1]

Familja ishte e përhapur dhe e suksesshme që nga Oligoceni (34 milion vjet më parë) përmes Miocenit (rreth 5 milion vjet më parë), por ka mbetur pothuajse e pandryshuar gjatë asaj kohe dhe mbetet si një shembull i formës primitive të ruminantivëve . Ata kanë stomakë me katër dhoma për të fermentuar ushqime të forta bimore, por dhoma e treties është e zhvilluar dobët. Megjithëse shumica e lloje ushqehen ekskluzivisht me materiale bimore, çevrotani i ujit herë pas here ushqehet me insekte dhe gaforre, ose pastron mish dhe peshk. [14] Si ripërtypësit e tjerë, ata nuk kanë incizues të sipërm . Ata lindin vetëm një të ri të vetëm.

Në aspektet e tjera, megjithatë, ato kanë tipare primitive, më afër se me jorumenitët si derrat. Të gjitha llojet në familje kanë mungesë të brirëve, por të dy gjinitë kanë dhëmbë qenshë të zgjatur . Këto janë veçanërisht të spikatura tek meshkujt, ku ata projektojnë nga secila anë e nofullës së poshtme, dhe përdoren në luftime. [4] Këmbët e tyre janë të shkurtra dhe të holla, gjë që i lë ata të mos jenë në gatishmëri, por gjithashtu ndihmojnë për të mbajtur një profil më të vogël për tu futur në rrjedhën e gjetheve të dendura të ambienteve të tyre. Karakteristikat e tjera të ngjashme me derrin përfshijnë mungesën e gjëndrave të aromave së fytyrës , premolarët me kurora të mprehta, [15] dhe formën e sjelljes së tyre seksuale . [16][15]

Riprodhimi i drerëve-minj

Ata janë të vetmuar ose jetojnë në çifte.[4]Të rinjtë ndahen nga mosha tre muajsh dhe arrijnë pjekurinë seksuale midis 5 dhe 10 muajsh, në varësi të llojeve. Kujdesi prindëror është relativisht i kufizuar. Megjithëse atyre u mungojnë llojet e gjëndrave aromatike që gjenden në shumicën e ripërtypësve të tjerë, ato posedojnë një gjëndër për të shënuar njërin-tjetrin si bashkëshortë ose antagonistë, dhe, në rastin e çevrotanit të ujit, gjëndra anale dhe paraprake për shënjimin e territorit . Territoret e tyre janë relativisht të vogla, me 13–24 hektarë , por fqinjët zakonisht injorojnë njëri-tjetrin, në vend që të konkurrojnë në mënyrë agresive. [15]

Disa nga lloje tregojnë një përshtatje të mrekullueshëm me ujin, shpesh duke mbetur i zhytur për periudha të zgjatura për të shmangur grabitqarët ose ndërhyrjet e tjera të padëshiruara. Kjo gjithashtu ka dhënë mbështetje për idenë se balenat evoluan nga krijesa që duan ujë, që dukeshin si drerë të vegjël. [17][18]

Tradicionalisht, vetëm katër lloje të gjalla u njohën në familjen Tragulidae. [4] Në 2004, T. nigricans dhe T. versicolor u ndanë nga T. napu , dhe T. kanchil dhe T. williamsoni u ndanë nga T. javanicus . [19] Në 2005, M. indica dhe M. kathygre u ndanë nga M. meminna . [2] Me këto ndryshime, 10 speciet ekzistuese janë:

Çervotani indian me njolla
Tragulus sp.[a]

Cervotanët antik

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Restaurimi i Dorcatherium nga Heinrich Harder.

Hypertragulidae ishin të lidhur ngushtë me Tragulidae. Gjashtë gjini të zhdukura të çervotainëve:[3]

Çervotan të zhdukur që mund të përfshihen gjithshtu[23][24]

 1. ^ a b c Wilson, D.E.; Reeder, D.M., red. (2005). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Groves, C.; Meijaard, E. (2005). "Intraspecific variation in Moschiola, the Indian chevrotain". The Raffles Bulletin of Zoology. Supplement 12: 413–421. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Farooq, U.; Khan, M.A.; Akhtar, M.; Khan, A.M. (2008). "Lower dentition of Dorcatherium majus (Tragulidae, Mammalia) in the Lower and Middle Siwaliks (Miocene) of Pakistan" (PDF). Tur. J. Zool. 32: 91–98. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 shtator 2011. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c d e f g Nowak, R.M., red. (1999). Walker's Mammals of the World (bot. 6th). Baltimore, MD: Johns Hopkins University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Hyemoschus aquaticus". Ultimate Ungulate. Marrë më 12 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Chappell, Bill. "Silver-Backed Chevrotain, with Fangs and Hooves, Photographed In Wild for First Time". NPR.org. Marrë më 12 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Nguyen, An (11 nëntor 2019). "Camera-trap evidence that the silver-backed chevrotain Tragulus versicolor remains in the wild in Vietnam". Nature.com. Marrë më 12 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Tiny deer-like animal spotted after 25 years" (Video). CNN. 11 nën 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Stampa:Cite Merriam-Webster
 10. ^ IUCN SSC Antelope Specialist Group (2008). "Hyemoschus aquaticus". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 12 tetor 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ IUCN SSC Antelope Specialist Group (2008). "Moschiola indica". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 12 tetor 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ IUCN SSC Antelope Specialist Group (2008). "Moschiola kathygre". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 12 tetor 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ IUCN SSC Antelope Specialist Group (2008). "Moschiola meminna". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 12 tetor 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Kingdon, J. (1997). The Kingdon Field Guide to African Mammals. Academic Press. ISBN 0-12-408355-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c Dubost, G. (1984). Macdonald, D. (red.). The Encyclopedia of Mammals. New York: Facts on File. fq. 516–517. ISBN 978-0-87196-871-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Valerius Geist (1998). Deer of the World: Their Evolution, Behaviour, and Ecology. Stackpole Books. ISBN 978-0-8117-0496-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Walker, M. (7 korrik 2009). "Aquatic deer and ancient whales". BBC News. Marrë më 26 mars 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Meijaard, E.; Umilaela; de Silva Wijeyeratne, G. (shtator 2010). "Aquatic escape behaviour in mouse-deer provides insight into tragulid evolution". Mammalian Biology. 75 (5): 471–473. doi:10.1016/j.mambio.2009.05.007. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Meijaard, I.; Groves, C.P. (2004). "A taxonomic revision of the Tragulus mouse-deer". Zoological Journal of the Linnean Society. 140: 63–102. doi:10.1111/j.1096-3642.2004.00091.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Thenius, E. (1950). "Über die Sichtung und Bearbeitung der jungtertiären Säugetierreste aus dem Hausruck und Kobernaußerwald (O.Ö.)". Verh. Geol. B.-A. 51 (2): 56. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Sánchez, Israel M.; Quiralte, Victoria; Morales, Jorge; Pickford, Martin (2010). "A new genus of tragulid ruminant from the early Miocene of Kenya" (PDF). Acta Palaeontologica Polonica. 55 (2): 177–187. doi:10.4202/app.2009.0087. S2CID 303897. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Métais, G.; Chaimanee, Y.; Jaeger, J.-J. & Ducrocq S. (2001). "New remains of primitive ruminants from Thailand: Evidence of the early evolution of the Ruminantia in Asia" (PDF). Zoologica Scripta. 30 (4): 231. doi:10.1046/j.0300-3256.2001.00071.x. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 korrik 2011. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Vaughan, Terry A.; Ryan, James M.; Czaplewski, Nicholas J. (21 prill 2011). Mammalogy (bot. 5th). ISBN 9780-7637-6299-5. Marrë më 4 prill 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Sánchez, Israel M.; Quiralte, Victoria; Morales, Jorge; Pickford, Martin (2010). "A new genus of Tragulid ruminant from the Early Miocene of Kenya". Acta Palaeontologica Polonica. 55 (2): 177. doi:10.4202/app.2009.0087. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Krabitherium". Paleobiology Database (Paleodb.org). Marrë më 18 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 1. ^ Changing taxonomy in the genus Tragulus make exact species identification uncertain, but either T. javanicus or T. kanchil. Note also the contradicting English and scientific names on the sign on the photo.