Jump to content

Transporter 3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Transporter 3
Regjia ngaOlivier Megaton
Shkruar nga
Bazuar nëPershonazhe nga Luc Besson
Robert Mark Kamen
Prodhuesi
  • Luc Besson
  • Steve Chasman
Luajnë
KinematografiaGiovanni Fiore Coltellacci
Montazhi
MuzikaAlexandre Azaria

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaEuropaCorp Distribution
Data e publikimit
26 nëntor 2008
Kohëzgjatja
104 minuta
ShtetiFrancë
GjuhëtAnglisht
Frëngjisht
Buxheti€26.6 milionë[1]
($40 milionë[2])
Fitimi$109 milionë[3]

Transporter 3 (Frëngjisht: Le Transporteur 3; Shqip: Transportuesi 3) është një film aksion-thriller francez i vitit 2008 në gjuhën angleze. Është kësti i tretë dhe i fundit në trilogjinë origjinale të ekskluzivitetit Transporter. Të dy Jason Statham dhe François Berléand përsërisin rolet e tyre, respektivisht si Frank Martin dhe Inspektor Tarconi. Filmi vazhdon historinë e Frank Martin, një "transportues" profesionist i cili është kthyer në Francë për të vazhduar biznesin e tij të ulët të dërgimit të paketave pa diskutim. Ai fitoi mbi 109 milionë dollarë, duke e bërë atë filmin me fitimet më të larta në trilogji.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një anije mbërrin, që mbante kimikate toksike që kanë vrarë dy nga anëtarët e ekuipazhit të saj. Frank Martin, pasi u kthye nga MiamiRivierën Franceze, po peshkon pa sukses me mikun e tij, inspektorin Tarconi, kur Tarconi merr një telefonatë për një Audi A8 të zi që ka kaluar me shpejtësi doganat franceze dhe i ka shpëtuar policisë në një ndjekje me makinë. Ndërsa Tarconi kthehet në selinë për t'i dhënë alibinë Frank, në Odesa, Ukrainë, ministri i Agjencisë së Mjedisit, Leonid Tomilenko, merr një kërcënim nga shefi i Ecocorp Johnson për të rihapur negociatat e biznesit.

Natën, Audi përplaset në shtëpinë e Frank, me një transportues të plagosur, Malcolm Melville, të cilin Frank e kishte referuar kur ai refuzoi një punë të mëparshme. Ndërsa mjekët marrin Malcolm, Frank zbulon një grua në sediljen e pasme të Audi e cila e paralajmëron atë të mos e marrë nga makina - ajo i tregon atij një byzylyk metalik që ajo dhe Malcolm kishin veshur, i cili shpërthen nëse largohet shumë nga automjeti. Frank nxiton jashtë, por ambulanca, duke dalë jashtë rrezes, shpërthen dhe vret Malcolm. Frank më pas rrëzohet nga një prej xhelatëve të Johnson.

Johnson i vendos një byzylyk shpërthyes Frankut, duke e detyruar atë të marrë një paketë dhe gruan, Valentina, në Budapest. Tomilenko negocion për të shtyrë nënshkrimin e marrëveshjes së Ecocorp që do të lejonte anijen me kimikatet në vendin e tij. Ndërsa Tarconi hulumton për motivimet e Johnson-it, Frank largohet nga kursi, duke vizituar një garazh për t'u përpjekur të merret me byzylykun, por ndërsa ai shmang njerëzit e Johnson, shoku i tij mekanik Otto nuk mund të çarmatosë pajisjen në makinë. Në Budapest, Johnson i thotë Frankut se është pushuar nga puna. Një nga njerëzit e Johnson vjedh Audin me Valentinën brenda, duke e lënë Frankun ta ndiqte me biçikletë dhe t'i marrë të dy.

Pasi Frank dhe Johnson pranojnë ta thërrasin atë, Johnson e dërgon atë në Bukuresht, por Frank dhe Valentina ndiqen nga një Mercedes-Benz E-Class i zi i drejtuar nga agjentët e Tomilenkos. Pasi hap paketën në bagazh, Frank kupton që Valentina është pakoja e vërtetë. Më pas ajo josh Frankun duke mbajtur çelësat e makinës së tij, duke bërë që ata të bëjnë seks. Valentina, e cila mësohet se është vajza e Tomilenkos, shpjegon se ajo ishte droguar në Ibiza dhe ishte transportuar nga Malcolm në mënyrë që Johnson të shantazhonte të atin.

Johnson e ridrejton atë në Odesa, ku ai dhe njerëzit e tij i rrethojnë në një urë. Edhe pse Valentina i dorëzohet Johnson dhe i hiqet byzylyku, njerëzit e Johnson qëllojnë në makinën e Frank. Frank largohet me makinë nga ura në liqen, duke mashtruar Xhonsonin të besojë se ai ka vdekur, por mbijeton duke përdorur ajrin nga gomat e makinës për të fryrë një pajisje mbajtëse.

Në tren, Johnson e lejon Tomilenkon të flasë me Valentinën dhe i jep atij 15 minuta për të nënshkruar kontratën. Pasi Tarconi dhe policia ukrainase marrin Frank dhe Audi, Frank vazhdon ndjekjen e tij dhe kërcen makinën në majë të trenit që përmban Johnson dhe njerëzit e tij. Ai nxjerr të gjithë njerëzit e Johnson-it, por nuk mund ta prekë Johnson-in sepse është shumë larg makinës së tij.

Pasi Johnson ndan kabinat e trenit, Frank kërcen makinën e tij në kabinë dhe rrah Johnson, duke e lidhur atë me byzylyk dhe duke e dërguar makinën e tij, për të cilën Johnson është i kufizuar, në mbrapa. Johnson çlirohet, por në mënyrë të pashmangshme fryhet në copa brenda kabinës; Frank ribashkohet dhe puth Valentinën në rrënoja. Me të dëgjuar nga Tarconi se Valentina është e sigurt, Tomilenko gris kontratat Ecocorp përpara se të niset për në konferencën e tij të biznesit. Anija e mallrave bastiset nga policia dhe largohet nga brigjet e Ukrainës.

Frank dhe Tarconi kthehen në peshkim në Marsejë, ende të pasuksesshëm. Valentina, e cila është në varkë me ta, u sugjeron të hanë në një restorant aty pranë.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Transporter III (2008)". JP's Box-Office (në anglisht). Marrë më 15 mars 2018.
  2. ^ "Transporter 3 (2008) - Financial Information". The Numbers (në anglisht).
  3. ^ "Transporter Movies". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 13 dhjetor 2008.