Treehouse of Horror XIV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Treehouse of Horror XIV është epizodi i parë i sezonit të 15-të i serialit të animuar The Simpsons. Megjithëse kjo është epizodi i dytë i Treehouse of Horror që do të jetë animuar në mënyrë digjitale, është e para për të transmetuar pas kalimit dixhital të përhershëm (fillimisht do të jetë në sezonin e katërmbëdhjetë në rendin e prodhimit). Fillimisht u transmetua në Fox network në Shtetet e Bashkuara më 2 nëntor 2003.[1] Në këtë epizod special Halloween, Homeri bëhet korrës i ri i shpirtërave, Profesor Frink sjellë babain e tij përsëri në jetë dhe Bart dhe Milhouse marrin një kronometër që fjalë për fjalë u lejon atyre të ndalojnë kohën.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në "Reaper Madness", Homeri vret Korrësin e Shpirtërave për të mbrojtur Bart, por bëhet korrës i ri i shpirtërave. Dora e tij bëhet skeletore dhe fiton fuqi magjike. Ai vret shumë njerëz në listën e Perëndisë (dhe disa që nuk janë) derisa t'i kërkohet të vrasë Marge, gruan e tij. Në "Frinkenstein", Profesori Frink përpiqet të ringjallë babanë e tij të vdekur në mënyrë që ta shohë djalin e tij duke fituar Çmimin Nobel (për hartimin e një çekiç me një kaçavidë në anën tjetër të saj). Historia e fundit është "Stop the World, I Want to Goof Off", Bart dhe Milhouse gjejnë një kronometër që mund të ndalojë kohën, por së shpejti i gjithë qyteti i ndjek ata.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "IGN's "Treehouse of Horror XIV"". IGN. 2 nëntor 2003. Marrë më 2008-05-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)