Tripes à la mode de Caen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tripes à la mode de Caen

Tripes à la mode de Caen është një pjatë tradicionale e kuzhinës së Normandisë, Francë.

Në formën e saj origjinale, kjo gjellë përbëhej nga të katër dhomat e stomakut të një viçi, pjesë e zorrës së trashë (kjo u shpall e jashtëligjshme në Francë në 1996), plus thundrat dhe kockat, të prera dhe të vendosura në një shtrat me karrota, qepë, presh, hudhër, karafil, kokrra piperi, një buqetë garni, një shishe musht dhe një gotë calvados në një tripière (një tenxhere speciale prej balte për gatimin e tripes). [1] Disa burime përfshijnë një sasi të madhe yndyre viçi të zbardhur. [2] Kjo mbulohej dhe mbyllej hermetikisht me brumë dhe ziej në furrë për pesëmbëdhjetë orë. Thundrat, kockat dhe garni i buqetës hiqen përpara se të serviret me një spërkatje me pak më tepër musht.

Edhe pse kjo pjatë përgatitet në Normandi gjatë gjithë vitit, vendasit besojnë se pjata është më e mirë në vjeshtë, kur pemët e mollëve po rrisin frutat. Një pjesë e frutave bie në tokë dhe hahet nga bagëtia, së bashku me barërat e pasura të stinës, duke i dhënë kafshës një shije të veçantë. [3]

Sidoine Benoît ishte një murg benediktin i shekullit të XIV-të në Abbaye-aux-Hommes në Caen, në departamentin Calvados në rajonin e Normandisë të Francës. Legjenda vendase ia atribuon atë me shpikjen e pjatës.

Ishte përdorimi i mushtit dhe brendit të mollës në ushqim që ishte frymëzimi dhe kontributi i Benoît në kuzhinën franceze, duke i bërë të shijshme pjatat e pangopura të murgjve. [4]

Legjenda thotë se Uilliam Pushtuesi, njeriu më i famshëm i Normandisë, ka shijuar një pararendës të kësaj pjate, tripe të spërkatur me lëng molle. [5]

Gjella ka një recetë shumë të kodifikuar, të ruajtur nga esnafi i "La tripière d'or" [6] që organizon një konkurs çdo vit për të zgjedhur prodhuesit më të mirë të Tripes à la mode de Caen.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wolfert, Paula (2009). Mediterranean clay pot cooking : traditional and modern recipes to savor and share. Hoboken, N.J.: John Wiley & Sons. fq. ix. ISBN 978-0-7645-7633-1. OCLC 298538015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Archives Cuisine : les pâtés de tante Marie". netmadame.free.fr. Marrë më 2022-01-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Marchesseau, Pierre (2004-08-14). "Recette Tripes à la mode de Caen". Recettes et Terroirs (në frëngjisht). Marrë më 2022-01-19.
  4. ^ quoted in Larousse gastronomique (1938)
  5. ^ Gilles Henry (1980). Caen au fil des ans : histoire, promenades, personnages. Charles Corlet. fq. 300. ISBN 978-2854800104. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a "Ville de Caen - Tourisme et histoire". Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2010. Marrë më 18 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)