Trishtimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Trishtim)
Një detaj i skulpturës së vitit 1672 Varrosja e Krishtit, që tregon Maria Magdalenën duke qarë.

Trishtimi është një dhimbje emocionale e shoqëruar ose e karakterizuar nga ndjenjat e disavantazhit, humbjes, dëshpërimit, pikëllimit, pafuqisë dhe zhgënjimit. Një individ që përjeton trishtim mund të bëhet i qetë ose letargjik dhe të tërhiqet nga të tjerët. Një shembull i trishtimit të rëndë është depresioni, një gjendje shpirtërore që mund të shkaktohet nga çrregullimi i madh depresiv ose çrregullimi depresiv i vazhdueshëm. E qajtura mund të jetë një tregues i trishtimit.[1]

Trishtimi është 1/6 emocionet bazë të përshkruara nga Paul Ekman, së bashku me lumturinë, zemërimin, habinë, frikën dhe neverinë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jellesma, F.C.; Vingerhoets, Ad J.J.M. (1 janar 2012). "Crying in Middle Childhood: A Report on Gender Differences". Sex Roles. 67 (7): 412–21. doi:10.1007/s11199-012-0136-4. PMC 3432210. PMID 22962516. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)