Tsutomu Yamaguchi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tsutomu Yamaguchi (山口 彊, Yamaguchi Tsutomu) (16 mars 1916 - 4 janar 2010) ishte personi që shpëtoi nga bombat atomike të Hiroshimës dhe Nagasakit gjatë Luftës së Dytë Botërore. Edhe pse afër 70 persona u vranë nga të dy bomba, ai është i vetmi person që u njoh zyrtarisht nga qeveria e Japonisë që shpëtoi nga të dy bomba.[1]

Yamaguchi, një banorë i Nagasakit, ishte në Hiroshima për një biznes për punën e tij Mitsubishi Heavy Industries kur qyteti u bombardua në ora 8:15  të mëngjesit, më 6 gusht 1945. Ai u kthye në Nagasaki në ditën e nesërme, dhe pavarësisht lëndimeve, ai u kthye në punë më 9 gusht, dita e dytë e bombës atomike. Atë mëngjes, ndërsa u nxorrën nga mbikëqyrësi i tij si "i çmendur" pasi përshkruan se si një bombë e kishte shkatërruar qytetin, shpërthimi i bombës Nagasaki.[2] Më 1957, ai u njoh si hibakusha (personi i prekur me shpërthim) i bombës në Nagasaki, por nuk ishte deri më 24 mars 2009, që qeveria e Japonisë zyrtarisht e njeh në praninë e tij në Hiroshima tre ditë më herët. Ai vdiq nga kanceri në stomak[3] në moshën 93 vjeçare.[4][5][6][7]

Shpërthimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hiroshima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yamaguchi jetonte dhe punonte në Nagasaki, por në verën e vitit 1945, ai ishte në Hiroshimë për një udhëtim tre mujor pune.[8] Më 6 gusht, ai ishte duke u përgatitur të largohej nga qyteti me dy kolegë, Akira Iwanaga dhe Kuniyoshi Sato, dhe ishte në rrugën e tij drejt stacionit kur e kuptoi se e kishte harruar hanko-n e tij (një vulë që e lejonte atë të udhëtonte), dhe u kthye në vendin e punës për ta marrë atë.[4][9] Në ora 8:15 të mëngjesit, ai ishte duke ecur në drejtim të dokeve kur bombarduesi amerikan Enola Gay hodhi bombën atomike të vogël në afërsi të qendrës së qytetit, vetëm 3 km larg. Yamaguchi kujton se e kishte parë bombarduesin dhe dy parashutat e vogla, para se të kishte "një blic të madh në qiell dhe unë u hodh në erë".[9] Shpërthimi i shqyei daullet e tij të veshit, e verboi përkohësisht, dhe e la atë me djegie të rënda mbi anën e majtë të gjysmës së sipërme të trupit të tij. Pasi u rikthye, ai u zhvendos në një strehë, dhe duke pushuar, ai u nis për të gjetur kolegët e tij.[9] Ata gjithashtu kishin mbijetuar dhe së bashku kishin kaluar natën në një strehë ajri përpara se të ktheheshin në Nagasaki të nesërmen.[4][9] Në Nagasaki, ai mori trajtim për plagët e tij, dhe pavarësisht se ishte i fiksuar rëndë, ai raportoi për punë më 9 gusht.[8][10]

Nagasaki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në orën 11 të mëngjesit më 9 gusht, Yamaguchi ishte duke e përshkruar shpërthimin në Hiroshima tek mbikëqyrësi i tij, kur bombarduesi amerikan Bockscar hodhi bombën atomike Fat Man mbi qytet. Vendi i tij i punës përsëri e vuri 3 km nga ground zero, por këtë herë ai ishte i padëmtuar nga shpërthimi.[3] Megjithatë, ai nuk ishte në gjendje të zëvendësonte zakonet e tij tani të rrënuara, dhe ai vuajti nga ethet e larta për më shumë se një javë.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Double atomic bomb survivor dies in Japan". Tokyo: MSNBC. Associated Press. 2010-01-06. Marrë më 2011-01-25. Tsutomu Yamaguchi, the only person officially recognized as a survivor of both the Hiroshima and Nagasaki atomic bombings at the end of World War II, has died at age 93. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Survivor's story (ABC News, Australia, uploaded 2010Jan6)
  3. ^ a b McNeill, David (26 mars 2009). "How I survived Hiroshima – and then Nagasaki". The Independent. Marrë më 2009-03-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c McCurry, Justin (2009-03-25). "A little deaf in one ear – meet the Japanese man who survived Hiroshima and Nagasaki". The Guardian. London. Marrë më 2010-01-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Richard Lloyd Parry (2010-01-07). "Tsutomu Yamaguchi, victim of Japan's two atomic bombs, dies aged 93". The Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Japan survivor of both atomic bombs dies, aged 93". BBC News. 2010-01-06. Marrë më 2010-01-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Double Atomic Bomb Survivor Dies in Japan". The New York Times. 2010-01-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b c "Tsutomu Yamaguchi". The Daily Telegraph. 2010-01-06. Marrë më 2010-01-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ a b c d Lloyd Parry, Richard (2009-03-25). "The luckiest or unluckiest man in the world? Tsutomu Yamaguchi, double A-bomb victim". The Times. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2014. Marrë më 2014-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Mr Yamaguchi". www.vaguedirection.com. VagueDirection. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2022. Marrë më 10 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)