Jump to content

Tulu Nadu

Coordinates: 13°00′N 75°24′E / 13.00°N 75.40°E / 13.00; 75.40
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tulu Nadu
Region
Flamuri i Tulu Nadu
South Canara, an erstwhile district, forms the centre of the Tuluva region called 'Tulu Nadu'.
South Canara, an erstwhile district, forms the centre of the Tuluva region called 'Tulu Nadu'.
Koordinatat: Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:ISO 3166/data/IN' not found.
Country India
StateKarnataka, Kerala
DistrictsDakshina Kannada, Udupi, and Kasaragod
Largest CityMangalore
No. of districts & Talukas3 District and 18 Taluks
Sipërfaqja
 • Gjithsej10.432 km2 (4.028 sq mi)
Popullsia
 (2011)[3]
 • Gjithsej4,574,385
 • Dendësia356,1/km2 (9,220/sq mi)
Emri i banorëve
Languages
 • Lingua FrancaTulu
 • SpokenTulu, Konkani, Kannada, Malayalam, Beary
Zona kohoreUTC+5:30 (IST)
Telephone code0824, 0825
Kodi ISO 3166ISO 3166-2:IN
TargatKA19, KA20, KA21, KA62, KA70, KL14.

Tulunad ose Tulu Nadu, i quajtur edhe Bermere sristi ose Parashurama Srishti, është një rajon dhe një shtet i propozuar në bregun jugperëndimor të Indisë. [4] Populli Tulu, i njohur si 'Tuluva' (shumës 'Tuluver'), folës të gjuhës Tulu, një gjuhë dravidiane, janë grupi etnik mbizotërues i këtij rajoni. [5] Canara e Jugut, një distrikt i dikurshëm dhe një zonë historike, që përfshin territorin e pandarë të rretheve bashkëkohore Dakshina Kannada dhe Udupi të shtetit Karnataka dhe rrethit Kasaragod të shtetit Kerala, formon zonën kulturore të Tuluve. [6]

Mangalore, qyteti i katërti më i madh (për sa i përket zonës dhe popullsisë) [7] dhe një qytet i madh i Karnatakës është qyteti më i madh i Tulu Nadusë. [8] Udupi dhe Kasaragod janë qytetet e tjera kryesore të këtij rajoni. [9]

Stema mbretërore e Alupave, dinastia sunduese e rajonit nga shekulli II deri në shekullin e 15 të e.s.
Shtrirja e mbretërisë Alupa
Një hartë rajonale e Tulu Nadusë brenda Karnatakës . Tulu Nadu përfshin gjithashtu rrethin Kasaragod të shtetit Kerala .
Sipas mitologjisë hindu, Parashurama urdhëroi Hyjninë Varuna të bënte që detet të tërhiqeshin për të dalë në dritë Tulu Nadu. [10] [11]
Popullsia në vite
VitiPop.±%
1871918.362—    
1881959.514+4.5%
18911.056.081+10.1%
19011.134.713+7.4%
19411.522.016+34.1%
19511.748.991+14.9%
:
:
:
:

Feja në Çanarën e Jugut (1951)[12]

  Hinduizmi (76.58%)
  Islami (14.31%)
  Krishtërimi (8.85%)
  Të tjera (0.26%)
:
:
:
:
:

Gjuha në Çanarën e jugut (1951)[12]

  Tulu (39.94%)
  Malajalam (24.19%)
  Kanada (17.20%)
  Konkani (13.59%)
  Të tjera (5.08%)
Tempulli Stambha, Çanara e Jugut

Gjuhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimi Tulu është përdorur për gjuhën tulu që të paktën nga shekulli i 10-të. [13]

Gjuha më e folur është Tulu, e cila i përket familjes së gjuhëve dravidiane dhe folësit amtare të së cilës quhen Tuluva . Numri i folësve Tulu u vlerësua të ishte rreth 1.7 milion në 2001, [14] [15] edhe pse disa burime citojnë deri në 3 milion. [16] Gjuhët e tjera të folura në Tulu Nadu përfshijnë Kundagannada, Arebhashe, Malajalam, Konkani, Koraga dhe Beary . [16]

Shkrimi Tulu, me origjinë nga shkrimi Grantha, dhe ka ngjashmëri të madhe me shkrimin malajalam . Ai u përdor nga Tuluvat për shekuj përpara se të zëvendësohej përfundimisht nga shkrimi kanada . Shumica e veprave sanskrite dhe klasike Tulu janë të pranishme në këtë shkrim, me disa në shkrime të tjera. Ky shkrim është përdorur nga Brahminët. [17]

Flamuri kulturor i rajonit Tulunadu në Indi
 1. ^ "Tourism in DK District". National Informatics Centre, Karnataka State Unit. Marrë më 26 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Tour to Udupi". Tourism of India. Marrë më 26 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Census GIS India". Census of India. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2010. Marrë më 26 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Anthropological Survey of India (Department of Anthropology) (1980). Bulletin of the Anthropological Survey of India, Volume 25. Director, Anthropological Survey of India, Indian Museum. fq. 41. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Minahan, James B. (2012). "Tuluvas". Ethnic Groups of South Asia and the Pacific: An Encyclopedia: An Encyclopedia. Ethnic Groups of the World (bot. illustrated). ABC-CLIO. ISBN 978-1-59884-660-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Bhat, N. Shyam (1998). "Introduction". South Kanara, 1799–1860: A Study in Colonial Administration and Regional Response. Mittal Publications. fq. 1–16. ISBN 9788170995869. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Largest cities of karnataka". worldlistmania. 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Sheth, Anisha (6 nëntor 2014). "This city has six names in six languages, and the official one Mangaluru, is the least popular". The News Minute. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2019. Marrë më 15 janar 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Malli, Karthik (28 shkurt 2019). "Mapping Tulu: A rich oral tradition with deep roots in Karnataka". The News Minute. Marrë më 15 janar 2020. Tulu is a southern Dravidian language that's spoken by 1.85 million people in Dakshina Kannada, Udupi and Kerala's Kasargod district. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Tulu Nadu: The Land and its People by Dr. Neria H. Hebbar". Boloji. Marrë më 12 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Brahmins of Tulu Nadu – Madhwa Samajam Kollam". Marrë më 12 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura census1951
 13. ^ "ScriptSource – Tulu". tuluscriptsource. Marrë më 15 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Census of India – Statement 1". Registrar General & Census Commissioner, India. Marrë më 26 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Lewis, M. Paul, red. (2009), "Tulu", Ethnologue: Languages of the World (bot. 16th), SIL International, marrë më 12 nëntor 2009. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b D.N.S. Bhat (1998). Sanford B. Steever (red.). The Dravidian Languages. Routledge. fq. 158. ISBN 0-415-10023-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Dr. K Padmanabha Kekunnaya (8 gusht 2008). "Tulu Language and Script". Shivalli Brahmins. Marrë më 4 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)