Tuma Ilire në Gjinoc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tuma Ilire në Gjinoc
LlojiArkeologjike
VendndodhjaGjinoc, Therandë, Kosovë
NdërtuarParahistori
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
LlojiNën mbrojtje
Nr. i referencës3436

Tuma Ilire në Gjinoc është një monument i trashëgimisë kulturore në Gjinoc, Therandë, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik".

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tuma e Gjinocit (kodërvarr ilir), është një rast i rrallë në Kosovë i një tume me përmasa gjigante me diametër 84 metra në drejtimin lindje-perëndim dhe 73 metra në orientimin veri-jug. Tuma ka një lartësi prej gati dhjetë metrash dhe akoma nuk është hulumtuar. Megjithatë, për nga dimensionet, forma e punuar, lartësia dhe vendndodhja e saj, më siguri duhet të datohet nga periudha e zhvilluar e hekurit të lashtësisë dardane dhe me gjasë i përket ndonjë familjeje me ndikim dhe status të lartë shoqëror. Ky monument mortor gjendet më pak se dyqind metra në krahun e majtë të rrugës Suharekë-Prizren. [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.
  2. ^ Berisha, Milot (2012). "Archaeological Guide of Kosova" (PDF) (në anglisht). Archaeological Institute and Ministry of Culture, Youth and Sports. fq. 47. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 prill 2019. Marrë më 20 shtator 2020.
  3. ^ "Tuma ilire në Gjinoc (Kodërvarr ilir)" [The Gjinoc burial mound (Illyrian tumulus)]. Databaza e Trashëgimisë Kulturore të Kosovës (në anglisht dhe shqip). Marrë më 20 shtator 2020.[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]