Jump to content

Tvorchi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tvorchi
Fotoja zyrtare e publikimit të "Bonfire"
Fotoja zyrtare e publikimit të "Bonfire"
Tvorchi Ukrsongroject 2022 në Gdańsk, Poloni

Tvorchi është një grup ukrainas i muzikës elektronike nga Ternopil, i formuar në vitin 2018 nga producenti Andrew Hutsuliak dhe vokalisti Jeffery Augustus Kenny. Ata kanë publikuar katër albume në studio: The Parts (2018), Disco Lights (2019), 13 Waves (2020) dhe Road (2020). Ata do ta përfaqësojnë UkrainënFestivalin Evropian të Këngës 2023 me këngën "Heart of Steel".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tvorchi në StudMiss TSMU, 2019

Andrew Hutsuliak dhe Jeffery Kenny u takuan kur Andriy iu afrua Xhefrit në rrugë për të kontrolluar nivelin e tij të anglishtes dhe për të folur me të.[1] Njohja u shndërrua në një bashkëpunim ku ukrainasi u bë producent muzikor dhe nigeriani një kompozitor dhe vokalist. Të dy kanë studiuar në Fakultetin e Farmacisë të Universitetit Kombëtar të Mjekësisë Ternopil.[2][3][4]

Më 30 maj 2017, grupi publikoi këngën e tyre të parë, "Slow". Më 4 shtator u publikua kënga e dytë "You".

Më 2 shkurt 2018, grupi publikoi albumin e tyre debutues, The Parts. Më 20 shtator 2018, grupi publikoi një video për këngën "Youth'" (ukrainisht: Молодість).[5]

Më 14 shkurt 2019 u publikua albumi i dytë me emrin Disco Lights.[6] Më 21 shkurt, grupi publikoi një video për këngën "Believe".[7] Sipas dyshes, buxheti i xhirimeve ishte 100 dollarë.[8] Brenda pak ditësh, videoja mblodhi 400,000 shikime në YouTube dhe kënga u rendit e 9-ta në listat e Google Play në Ukrainë.

Në verën e atij viti, grupi performoi në festivalet muzikore Faine Misto (Ternopil), Atlas Weekend (Kiev) dhe Ukrainian Song Project (Lviv).[9][10] Më 9 shtator, grupi publikoi këngën "#не танцюю" dhe më 16 shtator, një video muzikore për të.

Në shkurt 2020, Tvorchi hyri në Vidbir me këngën "Bonfire", duke u renditur të katërtit në finale.[11][12]

Videoklipi për këngën "Мова тіла" nga albumi i dytë në studio Disco Lights u shfaq premierë më 7 maj në kanalin e grupit në YouTube dhe në programin "Premier" në kanalin televiziv M1. Videoja e drejtuar nga Andriy Lagutin është xhiruar në vjeshtën e vitit 2019 në Kiev.

Më 31 maj 2020, çmimi muzikor «Золота Жар-птиця» (ceremonia e 11-të e çmimeve) është fitorja e Tvorchi në nominimin «INDI».

Më datë 25 Shtator 2020, do të shfaqet premiera e videos për këngën kryesore nga albumi 13 Waves - "Living My Life". Vepra është drejtuar nga Dmytro Dorosh.

Në shtator 2020, Tvorchi publikoi albumin e tyre të tretë, 13 Waves, i cili u regjistrua nga distanca për shkak të pandemisë së COVID-19 në Ukrainë. Albumi u luajt më shumë se 2 milionë herë në platformat muzikore në javën e parë që nga publikimi i tij. Më 19 dhjetor 2020, artistët fituan çmimin e muzikës në internet "CULTURE UKRAINE" në dy nominime: "Artisti i ri më i mirë" dhe "single në gjuhën angleze" me hitin - "Bonfire". Grupi gjithashtu është nominuar për çmimin muzikor YUNA 2021 në katër nominime, duke përfshirë edhe albumin e vitit.

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Emri Albumi Drejtues Shënime
2018 Молодість The Parts Morris Ternevich
2019 Believe Disco Lights Andriy Obolonchyk
#ne tancyuyu Kyrylo Sulyha

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Кліп тернопільського гурту TVORCHI зібрав понад півмільйона переглядів на YouTube - 20 хвилин". te.20minut.ua (në ukrainisht). Marrë më 2019-09-09.
 2. ^ "У ТДМУ відбувся день фармацевтичного факультету". ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені І.Я.Горбачевського (në ukrainisht). Marrë më 2020-02-19.
 3. ^ "Творчі таланти ТДМУ здобули нові перемоги". ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені І.Я.Горбачевського (në ukrainisht). Marrë më 2020-02-19.
 4. ^ "ТНЕУ | Інтерв'ю із гуртом "TVORCHI"" (në ukrainisht).
 5. ^ TVORCHI - Молодість (Official Video) (në ukrainisht), marrë më 2019-09-10
 6. ^ "TVORCHI подарували тернополянам новий альбом – Терен" (në ukrainisht). Marrë më 2019-09-10.
 7. ^ TVORCHI - Believe (Official Video) (në ukrainisht), marrë më 2019-09-10
 8. ^ "TVORCHI у фіналі Ukrainian Song Project 2019: найцікавіше про яскравих новачків шоу-бізу". TVORCHI у фіналі Ukrainian Song Project 2019: найцікавіше про яскравих новачків шоу-бізу (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2020. Marrë më 2019-09-10.
 9. ^ "The Hardkiss та Kadebostany. Хто виступатиме на фестивалі "Файне місто Тернопіль"". Шпальта (në ukrainisht). 2019-07-15. Marrë më 2019-09-11.
 10. ^ "Фестиваль "Файне місто-2018" оголосив повний лайн-ап". ТСН.ua (në ukrainisht). 2018-06-20. Marrë më 2019-09-11.
 11. ^ "Дует TVORCHI: що відомо про тріумфатора другого півфіналу Нацвідбору". РБК-Україна (në ukrainisht). Marrë më 2020-02-17.
 12. ^ "Tvorchi duo breaks new musical ground | KyivPost - Ukraine's Global Voice". KyivPost (në anglisht). 2020-02-13. Marrë më 2020-02-17.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]