Jump to content

Urgjenca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrëshqitjet e urgjencës vendosen pas uljes së rrëzimit të fluturimit 38 të British Airways.

Një urgjencë është një situatë urgjente, e papritur dhe zakonisht e rrezikshme që paraqet një rrezik të menjëhershëm për shëndetin, jetën, pronën ose mjedisin dhe kërkon veprim të menjëhershëm.[1] Shumica e urgjencave kërkojnë ndërhyrje urgjente për të parandaluar një përkeqësim të situatës, megjithëse në disa situata, zbutja mund të mos jetë e mundur dhe agjencitë mund të jenë në gjendje të ofrojnë vetëm kujdes paliativ për pasojat.

Një teknik i urgjencës mjekësore trajton një grua që është rrëzuar në rrugë në Nju Jork. Rreziqet për jetën dhe shëndetin janë mjaft serioze saqë sistemet e reagimit ndaj emergjencave konsiderohen jetike.

Ndërsa disa urgjenca janë të vetëkuptueshme (siç është një fatkeqësi natyrore që kërcënon shumë jetë), shumë incidente më të vogla kërkojnë që një vëzhgues (ose palë e prekur) të vendosë nëse kualifikohet si një emergjencë. Përkufizimi i saktë i një emergjence, agjencitë e përfshira dhe procedurat e përdorura, ndryshojnë sipas juridiksionit, dhe kjo zakonisht përcaktohet nga qeveria, agjencitë e së cilës (shërbimet e urgjencës) janë përgjegjëse për planifikimin dhe menaxhimin e emergjencave.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "UK Government Advice on Definition of an Emergency" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2007-06-06. Marrë më 2007-05-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)