Jump to content

Urinatori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Urinator tipik me sensor në një rresht pa ndarje
Urinatorë të dizajnuar për përdoruesit femra
Urinatorë dygjinor (unisex) të cilët mund të përdoren nga meshkujt dhe femrat

Urinatori [1] është një pajisje hidraulike sanitare vetëm për urinim. Urinatorët shpesh ofrohen në tualete publike për përdoruesit meshkuj dhe/ose femra në vendet perëndimore (më pak në vendet muslimane).

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Urinatorët zakonisht përdoren për një pozicion të urinimit në këmbë. Urinatorët mund të jenë me shpëlarje manuale, me shpëlarje automatike ose pa shpëlarje, siç është rasti i urinatorëve pa ujë. Ato mund të organizohen si pajisje të vetme sanitare (me ose pa mure privatësie) ose në një dizajn luge pa mure privatësie. Urinatorët e dizajnuar për femra ekzistojnë gjithashtu, por janë më të rralla. Është e mundur që femrat të përdorin urinator për meshkuj me një pajisje urinimi femërore. [2]

Termi "urinator" mund të zbatohet gjithashtu për një ndërtesë të vogël ose strukturë tjetër që përmban pajisje të tilla. Mund t'i referohet gjithashtu një kontejneri të vogël në të cilin urina mund të mblidhet për analiza mjekësore, ose për përdorim ku qasja në ambientet e tualetit nuk është e mundur, si p.sh. në avionë të vegjël, në trena, gjatë mbikëqyrjeve të zgjatura ose për të shtruarit në spital.[3] [4][5] [6] [7] [8][9] [10] [11]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "urinal". Cambridge Advanced Learner's Dictionary & Thesaurus. Cambridge University Press. Marrë më 30 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2003. Marrë më 22 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "Duchamp's urinal tops art survey: A white gentlemen's urinal has been named the most influential modern art work of all time". BBC News. 1 dhjetor 2004. Marrë më 2006-04-28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Wizmark". Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2022. Marrë më 28 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "NY Police Use Anti-DUI Talking Urinal Messages". Police Magazine. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2016. Marrë më 28 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Home Arkivuar 15 shkurt 2011 tek Wayback Machine. hemingwayhome.com.
 7. ^ M, P. "Urinal". TimeOut.com. Time Out Group Plc. Marrë më 2018-08-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Indiana Urinalysis, Brian Jones, Jim Beeson, Ed Emmer, 1988-11-11, marrë më 2017-09-15 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)
 9. ^ B, Editor (2015-01-31), Indiana Urinalysis, marrë më 2017-09-15 {{citation}}: |first= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Everson, Bart; Jones, Brian; Griff, Hanna; Community Access Television Services (Bloomington, Ind.); Indiana University, Bloomington (1989), Indiana urinalysis (në anglisht), Bloomington Community Access Television, OCLC 56051746
 11. ^ 1000. "Indiana Urinalysis at rox.com". rox.com. Marrë më 2017-09-15. {{cite web}}: |last= ka emër shifror (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)