Urker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Urker ( Kazakh , Úrker ; rusisht: Уркер ) është një grup pop - folk Kazak i themeluar në vitin 1994. Ata kanë bërë ture ndërkombëtare në Gjermani, Francë, Turqi, Turkmenistan dhe Shtetet e Bashkuara.[1][2]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi përbëhet nga:

 • Aydos Saghat (Айдос Сағат): Vokalist, tastierist dhe kompozitor i Urker-it, ai studioi në një shkollë muzikenë rininë e tij, por filloi të ëndërronte të bëhej dirigjent më shumë se një kompozitor.[3]
 • Rustam Musin (Рустам Мусин): Kitaristi i Urker-it, ai nuk ka edukim formal muzikor dhe fillimisht është trajnuar si inxhinier . [3]

Historia dhe zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Urker u formua në vitin 1994; këngëtari dhe kompozitori Aydos Saghat u shpreh se ishte frymëzuar për të formuar grupin nga shembulli i The Beatles . Ata regjistruan albumin e tyre të parë në vitin 1997; në vitin 2001, kënga e tyre "Nauryz" fitoi çmimin Golden Disk, duke reflektuar rritjen e popullaritet të tyre. [3] Muzika e tyre kombinon meloditë popullore të Kazakistanit dhe ritmet moderne të popit. Nga 15 filmat e tyre të prodhuar deri në vitin 2005, katërmbëdhjetë u filmuan në Kazakistan; vetëm pjesa tjetër, "Tugan Elim", u regjistrua jashtë vendit, në Tashkent, Uzbekistan . Videoja e tyre 2007 "Arman", e xhiruar në bashkëpunim me muzikantin tatar Rezeda Galimova, u regjistrua gjithashtu në Hong Kong . [2] [4] Saghat ka deklaruar se pamjet e tyre dhe teknikat kinematografike janë ndikuar shumë nga muzikanti britanik Peter Gabriel . [4] Në prill të vitit 2007, Urker udhëtoi për në New York City për një shfaqje të drejtpërdrejtë në Qendrën Lincoln për Artet Performuese në festimin e festës së Nauryz ; në një intervistë pas kthimit të tij në Kazakistan, Saghat deklaroi se Urker do të lanconte një album të ri më vonë gjatë vitit. [2]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ansarym, 1997 [5]
 • Toi Bastar, 1998 [5]
 • Urker, 2001 [5]
 • Made në Kazakistan, 2002 [6]
 • Më e mira e Urker, 2004 [6]
 • Tolgau, 2008

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "A Kazakh Folk Popular Group Finds Its Admirers in Ashgabat". State Information Agency of Turkmenistan. 2004-12-18. Marrë më 2007-07-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 2. ^ a b c Nurgalieva, Meruert (2007-04-27). "Группа "Уркер" в США ('Urker' in the USA)". Muz'ikoved. 16 (678). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 2007-07-06. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c Shulembaeva, Raushan (2002-12-29). "Новые ритмы казахских песен (New rhythms of Kazakh songs)". Kazakhstanskaya Pravda. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007. Marrë më 2007-07-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Ten, Olga (2005-10-14). "Видеопривет Питеру Гэбриэлу". Liter Media. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 2007-07-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c "About". Urker. 2006. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2012. Marrë më 2007-07-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Kopje e arkivuar" О нас (në rusisht). Urker. 2006. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2012. Marrë më 2007-07-10.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)