Jump to content

Nevruzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nevruzi (persisht: نوروز‎ Nowruz, [nouˈɾuːz]; "ditë e re") është emri i vitit të ri iranian, i njohur edhe si Viti i Ri pers. Dita e Sulltan Novruzit e ditëlindjen e Imam AliutQabe. Në këtë ditë çdo gjë ringjallerohet, lind shpresa, ringjallja për gjithë njerëzimin. Ajo është një ditë e re, kur të gjithë shpresojnë për një të ardhme më të mirë.

Haft Sin është tradite.

"Nevruzi" vjen nga persishtja dhe do të thotë “Dita e re”, ndërsa "Sulltan" është titulli i lartë që tregon rëndësinë e kësaj dite. Festa e Sulltan Novruzit ka mbërritur në viset shqiptare së bashku me besimin bektashian, në shekujt XV-XVI. Në shekullin XX dhe në mënyrë të veçantë në mesin e tij, kjo festë është shndërruar në një manifestim mbarëkombëtar. Diktatura komuniste në Shqipëri, e prirur drejt ateizmit, në vitin 1967 i mbylli të gjitha objektet e kultit, përfshi ato të besimit bektashian.

Në Shqipëri Dita e Novruzit, festa më e rëndësishme e Bektashizmit, u dekretua si festë kombëtare në vitin 1996. Sekti i bektashinjve është i vendosur kryesisht në jug të vendit, ndërkohë që ai ka një shtrirje të konsiderueshme në territorin e Republikës së Shqipërisë. Bektashinjtë janë të përhapur edhe në Kosovë dhe në Maqedoni, ku krahas sunitëve ata përbëjnë popullsinë shqiptare të besimit mysliman.

Meqenesë Sulltan Nevruzi nuk është i zyrtarizuar në kalendarin islam kryegjyshi duhet te konfirmoje se ne cilin kalendar jashte islam. Dita e Novruzit festohet edhe ne vende te tjera të botës myslimane (Ymmeti), në ditë që variojnë nga 20 deri më 26 mars, si:

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.centcom.mil/news/key-afghan-us-leadership-plant-trees-for-farmer-s-day
 2. ^ "Azerbaijan 2010 Bank Holidays" (në anglisht). Bank-holidays.com. Marrë më 2010-04-06.
 3. ^ "Nowruz Declared as National Holiday in Georgia" (në anglisht). Civil.Ge. 2001-07-01. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2012. Marrë më 2010-04-06.
 4. ^ "Kyrgyzstan 2010 Bank Holidays" (në anglisht). Bank-holidays.com. Marrë më 2010-04-06.
 5. ^ "Iraq 2010 Bank Holidays" (në anglisht). Bank-holidays.com. Marrë më 2010-04-06.
 6. ^ "Iran (Islamic Republic of) 2010 Bank Holidays" (në anglisht). Bank-holidays.com. Marrë më 2010-04-06.
 7. ^ "Celebrating Nowruz in Central Asia" (në anglisht). fravahr.org. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2007. Marrë më 23 mars 2007.
 8. ^ "The World Headquarters of the Bektashi Order – Tirana, Albania" (në anglisht). komunitetibektashi.org. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2017. Marrë më 18 janar 2021.
 9. ^ "Albania 2010 Bank Holidays" (në anglisht). Bank-holidays.com. Marrë më 2010-04-06.
 10. ^ "Tajikistan 2010 Bank Holidays" (në anglisht). Bank-holidays.com. Marrë më 2010-04-06.
 11. ^ "Turkmenistan 2010 Bank Holidays" (në anglisht). Bank-holidays.com. Marrë më 2010-04-06.
 12. ^ "Uzbekistan 2010 Bank Holidays" (në anglisht). Bank-holidays.com. Marrë më 2010-04-06.