Uzunbodzhak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Uzunbodzhak është një Biosfera Rezervë e UNESCO-s, një nga pesë rezervat e natyrës në Parkun Natyror Strandzha në Bullgarinë jug-lindore. Uzunbodzhak u krijua në 13 dhjetor 1956 dhe u përfshi në rrjetin e UNESCO-s të rezervave të biosferës në mars 1977. [1] Ajo mbulon një sipërfaqe prej 2529.6 hektarë, ose 25.296 km 2 . Të gjitha aktivitetet ekonomike janë të ndaluara në territorin e rezervës. [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezerva ndodhet midis fshatrave Kosti në Komunën e Tsarevës dhe Slivarovo në Komunën Malko Tarnovo, në luginën e lumit Rezovo në rreth 20 km nga gryka e saj. Relievi është i jo i rregullt. Lartesia varion midis 50 dhe 300 m.

Klima është mesdhetare kontinentale dhe ka tendencë të jetë më e butë për shkak të afërsisë me Detin e Zi . Temperatura mesatare mujore në dimër nuk bie nën 0 ° C (2-3 ° C në janar).

Uzunbodzhak përshkohet nga lumenjtë Rezovo, Karetarski Dol dhe Lopushnitsa.

Flora[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë 651 specie të bimëve vaskulare . Rreth 65% e pyjeve mbizotërojnë nga lisi, dhe 30% - nga ahu. Pyjet janë më shumë se 200 vjeç. [2]

Speciet bimore reliktive përfshijnë lisin Strandzhan ( Quercus hartwissiana ), dafinë qershie ( Laurocerasus officinalis ), rododendron pontik ( Rhododendron ponticum ), daphne Pontic ( Daphne pontica ), holly colchic ( Ilex colchica ), Rose-of-Sharon ( Hyperumum Calician ) whortleberry ( Vaccinium arctostaphylos ), dardhë me gjethe oleasteri ( Pyrus elaeagrifolia ), medlar i zakonshëm ( Mespilus germanica ), fritillari pontik ( Fritillaria pontica ), etj.

Fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fauna në Uzunbodzhak është e larmishme. Gjitarët më të zakonshëm janë derri i egër, macja e egër, ujku gri, çakalli i artë, dhelpra e kuqe, vjedulla evropiane, dreri , lepuri evropian, brejtësi xhuxh gri . [2] Rrëqebulli euroaziatik jetoi territorin e rezervës deri në vitet 1930, derisa më vonë ai u zhduk nga rajoni. [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Register of the Protected Territories and Zones in Bulgaria". Official Site of the Executive Environment Agency of Bulgaria (në bullgarisht). Marrë më 19 qershor 2016.
  2. ^ a b c "Uzunbodzhak Biosphere Reserve". Official Site of UNESCO (në bullgarisht). Marrë më 19 qershor 2016. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "unesco" defined multiple times with different content
  3. ^ "Strandzha Nature Park: Nature Reserves". Official Site of Strandzha Nature Park (në bullgarisht). Marrë më 19 qershor 2016.