Jump to content

Vasco Núñez de Balboa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vasco Núñez de Balboa

Vasco Núñez de Balboa (Shqiptimi spanjisht: [ˈbasko ˈnuɲeθ ðe βalˈβo.a]; rreth vitit 1475Stampa:Spaced ndash 1519)[1] ishte një eksplorues, guvernator dhe pushtues spanjoll. Ai është i njohur më së miri pasi ka kaluar Istmin e PanamasëOqeanin Paqësor në vitin 1513, duke u bërë i pari evropian që drejtoi një ekspeditë që kishte parë ose arritur në Paqësorin nga Bota e Re.

Ai udhëtoi në Botën e Re më 1500 dhe, pas disa eksplorimeve, u vendos në ishullin e Hispaniola. Ai themeloi vendbanimin e Santa María la Antigua del DariénKolumbinë e sotme në vitin 1510, që ishte zgjidhja e parë e përhershme evropiane në kontinentin e Amerikës (një zgjidhje nga Alonso de Ojeda një vit më parë në San Sebastián de Urabá kishte qenë tashmë braktisur).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Balboa lindi në Jerez de los Caballeros, Spanjë. Ai ishte një pasardhës i masonit të kalasë së Balboa, në kufijtë e León dhe Galicia. Nëna e tij ishte Zonja de Badajoz, dhe babai i tij ishte hidalgo (fisnik), Nuño Arias de Balboa. Pak dihet për fëmijërinë e hershme të Vasco përveç që ai ishte i treti nga katër djemtë në familjen e tij. Gjatë adoleshencës, ai shërbeu si një page dhe mbrojtës te Don Pedro de Portocarrero, lord i Moguer.

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1500, i motivuar nga zotëria i tij pasi u bë i njohur lajmet për udhëtimet e Kristofor Kolombit për Botën e Re, ai vendosi të nisë udhëtimin e tij të parë për në Amerikë, së bashku me Juan de la Cosa, në ekspeditën e Rodrigo de Bastidas. Bastidas kishte një licencë për të sjellë përsëri thesarin për mbretin dhe mbretëreshën, ndërsa mbante katër të pestat për veten e tij, nën një politikë të njohur si quinto real, ose "e pesta mbretërore". Në vitin 1501, ai kaloi brigjet e Karaibeve nga lindja e Panamasë, përgjatë bregdetit kolumbian, përmes Gjirit të Urabës drejt Cabo de la Vela. Ekspedita vazhdoi të eksplorojë veri-lindje të Amerikës së Jugut, derisa ata kuptuan se nuk kishin burra të mjaftueshëm dhe lundruan drejt Hispaniola.

Në vitin 1508, mbreti i Spanjës, Ferdinand II "Katolik", filloi pushtimin e Tierra Firme (zonë që korrespondon afërsisht me Istmin e Panamasë). Ai krijoi dy territore të reja në rajon midis El Cabo de la Vela (afër kufirit lindor të Kolumbisë) dhe Cabo de Gracias a Dios (kufiri midis Honduras dhe Nikaragua). Gjiri i Urabës u bë kufiri midis dy territoreve: Nueva Andalucía në lindje, i qeverisur nga Alonso de Ojeda, dhe Veragua në perëndim, i qeverisur nga Diego de Nicuesa.

Ojeda, së bashku me shtatëdhjetë burra, kishin krijuar vendbanimin e San Sebastián de Urabá në Nueva Andalucía, në vendin ku do të ndërtohej më vonë qyteti i Cartagena de Indias. Sidoqoftë, kolonët hasën në rezistencë nga vendasit që jetonin në zonë, të cilët përdorën armë të helmuara, dhe Ojeda u plagos në këmbë. Pak kohë më vonë, Ojeda lundroi për në Hispaniola, duke e lënë koloninë nën mbikëqyrjen e Francisco Pizarro, i cili, në atë kohë, ishte vetëm një ushtar që priste për të mbërritur ekspedita e Martín Fernández de Enciso. Ojeda i kërkoi Pizarro që të linte disa burra në vendbanim për pesëdhjetë ditë dhe, nëse nuk mbërriti ndihmë në fund të asaj kohe, të përdorë të gjitha mjetet e mundshme për t'u rikthyer në Hispaniola.

Para se ekspedita të mbërrinte në San Sebastian de Urabá, Fernández de Enciso zbuloi Balboa dhe kërcënoi ta linte në ishullin e parë të pabanuar që hasën; ai më vonë mendoi më mirë për këtë dhe vendosi që njohja e Balboa për atë rajon, të cilën ai e kishte eksploruar tetë vjet më parë, do të ishte e dobishme. Kjo, përveç kënaqësive të ekuipazhit për jetën e tij, e la Fernández de Enciso pa zgjidhje tjetër përveç që të kursejë Balboa dhe ta mbajë në bord. Për më tepër, të dy ranë dakord për largimin e Nicuesa si guvernator i Veragua.

Pasi kishin kaluar pesëdhjetë ditë, Pizarro filloi përgatitjet për kthimin në Hispaniola, kur mbërriti anija e Enciso. Balboa kishte fituar popullaritetin midis ekuipazhit për shkak të karizmës dhe njohjes së tij për rajonin. Në të kundërt, Fernández de Enciso nuk u pëlqye shumë nga burrat: shumë nuk e pranuan urdhrin e tij për t'u rikthyer në San Sebastián, veçanërisht pasi zbuluan, pasi të kishin arritur, se vendbanimi ishte shkatërruar plotësisht dhe se vendasit tashmë ishin duke pritur për ta, duke çuar në një seri sulmesh të pamëshirshme.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Burimet tregojnë se ai vdiq në një nga këto data 12, 15 dhe 21 janar.