Vejle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Velje
Qytet
noform
Nørretorv në Vejle, Danimarkë
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Velje is located in Danimarka
Velje
Velje

Koordinatat: 55°43′V 09°32′L / 55.717°V 9.533°L / 55.717; 9.533

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Komuna Velje
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 144 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 54,862 banorë
Dendësia 380 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 7100
Prefiksi (+45) 7
Faqja Zyrtare www.vejle.dk

Velje është qytet në Danimarkë. Sipas 1 janarit 2016, Velje ka pasur 54,862 banorë, duke bërë qyteti i nëntë më i madh.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të famshëm prej Velje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Albert Bertelsen (1921), painter
 • Lili Elbe (1882-1931), painter
 • Inger Christensen (1935–2009), poet
 • Thomas Gravesen (1976), futbollist
 • Jacob Gade (1879–1963), kompozitor i Jalousie 'Tango Tzigane'
 • Lene Hau, (November 13, 1959), fizikant
 • Nicolai Kielstrup, (4 October 1991), kompozitor
 • Lars Løkke Rasmussen (*1964), kryeministër i Danimarkës
 • Lars-Henrik Schmidt (1953), filozof
 • Allan Simonsen (*15 December 1952), futbollist
 • John Sivebæk (*25 October 1961), futbollist
 • Anders Sørensen Vedel (1542–1616), autor dhe përkthyes i Gesta Danorum
 • Jens Jacob Asmussen Worsaae (1821–1885), arkeolog
 • Tony Rominger (*27 March 1961), çiklist