Vejle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vejle
Qytet
Nørretorv në Vejle, Danimarkë
Nørretorv në Vejle, Danimarkë
Popullsia
 • Gjithsej54.862
{{{postal_code_type}}}
7100
Faqja zyrtarewww.vejle.dk

Velje është qytet në Danimarkë. Sipas 1 janarit 2016, Velje ka pasur 54,862 banorë, duke bërë qyteti i nëntë më i madh.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të famshëm prej Velje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Albert Bertelsen (1921), painter
 • Lili Elbe (1882-1931), painter
 • Inger Christensen (1935–2009), poet
 • Thomas Gravesen (1976), futbollist
 • Jacob Gade (1879–1963), kompozitor i Jalousie 'Tango Tzigane'
 • Lene Hau, (November 13, 1959), fizikant
 • Nicolai Kielstrup, (4 October 1991), kompozitor
 • Lars Løkke Rasmussen (*1964), kryeministër i Danimarkës
 • Lars-Henrik Schmidt (1953), filozof
 • Allan Simonsen (*15 December 1952), futbollist
 • John Sivebæk (*25 October 1961), futbollist
 • Anders Sørensen Vedel (1542–1616), autor dhe përkthyes i Gesta Danorum
 • Jens Jacob Asmussen Worsaae (1821–1885), arkeolog
 • Tony Rominger (*27 March 1961), çiklist