Vera Rubin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vera Rubin
Vera Rubin.jpg
Vera Rubin në vitin 2009
U lind në
Vera Cooper

Korrik 23, 1928(1928-07-23)
Philadelphia, Pennsylvania, U.S.
VdiqDhjetor 25, 2016 (88 vjeç)[1]
KombësiaAmerikane
ShkollimiVassar College, Cornell University, Georgetown University
Njohur përProblemi i rotacionit të galaktikës
Materia e errët
Efekti Rubin–Ford
ÇmimetBruce Medal, Dickson Prize in Science, Gold Medal of the Royal Astronomical Society, National Medal of Science
Karriera shkencore
FushatAstronomi
InstitucionetGeorgetown University, Carnegie Institution of Washington
ThesisFluctuations in the Space Distribution of the Galaxies (1954)
Këshilltarët e doktoraturësGeorge Gamow
Këshilltarë të tjerë akademikRichard Feynman, Hans Bethe, Philip Morrison
Studentë të shquarSandra Faber

Vera Rubin (mb. i vajzërisë Cooper; 23 korrik, 1928 – 25 dhjetor, 2016) ishte një astronome amerikane e cila ishte pionere në punën rreth rrotacionit të galaktikës.[1] Ajo zbuloi mospërputhje midis lëvizjes së parashikuar këndore të galaktikave dhe lëvizjes së vëzhguar, duke studiuar kthesat të rotacionit galaktik. Ky fenomen u bë i njohur si "problemi i rotacionit galaktik". Edhe pse fillimisht u përball me skepticizëm, rezultatet e Rubin's janë konfirmuar gjatë dekadave të mëvonshme.[2] Përpjekja e Rubin's për të shpjeguar problemin e rrotacionit të galaktikës e çoi atë në teorinë e materies së errët.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Overbye, Dennis (27 dhjetor 2016). "Vera Rubin, 88, Dies; Opened Doors in Astronomy, and for Women". New York Times. Marrë më 27 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ M. Persic; P. Salucci; F. Stel. (1996). "The universal rotation curve of spiral galaxies – I. The dark matter connection". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 281 (1): 27–47. arXiv:astro-ph/9506004. doi:10.1093/mnras/278.1.27. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]