Jump to content

Victor Balaguer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Victor Balaguer
Victor Balaguer tek Festivali Evropian i Këngës 1962
Background information
Lindi(1921-03-24)24 mars 1921
Barcelona, Spanjë
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Barcelona, Spanjë

Víctor Balaguer ( Spanish pronunciation: [ˈbiɣtoɾ βalaˈɣeɾ] ; 24 Mars 1921 – 17 Prill 1984) ishte një këngëtar spanjoll i viteve 1950 dhe 1960, veçanërisht për pjesëmarrjen e tij në Eurovision Song Contest 1962. Balaguer njihej si një këngëtar i gjithanshëm që lëvizte mes muzikës popullore dhe zarzuelas, duke kënduar në spanjisht dhe katalanisht .

Balaguer lindi dhe vdiq në Barcelonë . Në vitin 1961, ai mori pjesë në përzgjedhjen e hyrjes së parë të Spanjës në Festivalin Europian të Këngës, por humbi me një pikë nga Conchita Bautista . [1] Një vit më pas ai vendosi dy këngë në finale dhe " Llámame " ("Thirrmë") u zgjodh si përfaqësuesi spanjoll në konkursin e shtatë të këngës në Eurovizion, të mbajtur në qytetin e Luksemburgut më 18 mars. [2] "Llámame" ishte një nga katër këngët (së bashku me hyrjet nga Belgjika, Austria dhe Holanda ) që përfundoi në vendin e fundit të përbashkët pasi nuk arriti të shënonte asnjë pikë nga juria. [3] [4]

Pas paraqitjes së tij në Eurovizion, Balaguer iu rikthye performancës kryesisht në gjuhën mëmë katalansht. Ai vdiq nga kanceri kolonorektal në Barcelonë më 17 prill 1984, në moshën 63 vjeçare [5]

  1. ^ ESC National Finals 1961
  2. ^ ESC National Finals 1962
  3. ^ "ESC History 1962". Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2016. Marrë më 4 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Llámame" at diggiloo.net
  5. ^ El País obituary 18–4–84 (Spanish)