Jump to content

Viki Miljkovic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Viki Miljković
Вики Миљковић
Viki Miljković në 2019
Viki Miljković në 2019
Background information
Emri i lindjesVioleta Miljković
Lindi (1974-12-28) 28 dhjetor 1974 (49 vjeç)
Nish, RS e Serbisë, Jugosllavia
ZhanretPop-folk
Këngëtare • Politikane
Vitet aktik1992–present
Labeli

Violeta " Viki " Miljković ( e lindur më 18 dhjetor 1974) është një këngëtare dhe personazh televiziv serb . [1] E lindur në Nish, ajo e filloi karrierën e saj të regjistrimit në fillim të viteve 90' dhe ka nxjerrë dhjetë albume deri më sot. Që nga viti 2015, Viki është gjyqtare dhe mentore në emisionin televiziv të këngës Zvezde Granda .

Viki është një ndër artistet serbe të kopjuara nga artistët shqiptarë. Të paktën një këngë e saj është marrë nga Rozana Radi.

Jeta dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur dhe e rritur në Nish, Viki filloi të performonte si adoleshente së bashku me vëllain e saj që luante fizarmonikë. Pasi u zbulua nga dyshja e kantautorëve Marina Tucaković dhe Aleksandar Radulović, ajo publikoi albumin e saj debutues, Loša sreća ( Fat i keq, 1992), nën labelin Diskos . [2] Megjithatë, Viki pa sukses të rëndësishëm tregtar vetëm vitin e ardhshëm me publikimin e saj të dytë dhe hitin "Nikom nije lepše nego nama" ( Askush nuk është më mirë se ne ). Karriera e saj muzikore arriti kulmin në fillim të viteve 2000 me albumet Mariš li ( A të plas, 2003) dhe Mahi, mahi (2005), të lëshuar përmes Grand Production . Në vitin 2006, Viki mbajti koncertin e saj të parë solo në Qëndrën Sava të Beogradit . [1]

Që nga viti 2015, ajo është shfaqur në konkursin televiziv të këngës Zvezde Granda ( Yjet e Mëdha ) si gjyqtare dhe mentore. [3] Në vitin 2022, ajo kishte një konkurrente fituese si mentore me Nermin Handžić në sezonin e pesëmbëdhjetë. [4]

Miljkoviq është e martuar me fizarmonistin Dragan Tašković "Taške" që nga viti 2007, me të cilin ka një djalë, Andrej, i lindur në tetor të po këtij viti. [5] [6] Është theksuar se Miljkoviq ka miqësi të ngushtë me këngëtaret Ceca Ražnatović dhe Sanja Gjorgjević, të cilat shërbyen si shoqëruese në dasmën e saj. [7] Ajo është diplomuar për art muzikor në Fakultetin e Arteve, Universiteti i Prishtinës . [8]

  1. ^ a b "Viki Miljković - Žiri - Zvezde Granda". Grand.online (në serbisht). Marrë më 9 shtator 2021. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Biography" defined multiple times with different content
  2. ^ Tabašević, M. (2017-04-20). "Viki Miljković: Surovi sam profesionalac, ali karijera ne sme da bude ispred porodice". Hellomagazine.rs (në serbisht).
  3. ^ "Vatreni okršaj između Karleuše i Viki u emisiji". Tracara.rs (në serbisht). 2016-01-14.
  4. ^ Jovanović, V. (26 qershor 2022). "Sve što ste hteli da znate o pobedniku Zvezda Granda". Nova.rs (në serbisht). Marrë më 26 qershor 2022.
  5. ^ T., Lj. (20 shtator 2020). "Daleko od idiličnog! Odnos Viki Miljković i njenog muža je godinama turbulentan". Blic.rs (në serbisht). Marrë më 9 shtator 2021.
  6. ^ "Nakon jezive porodične drame sada su srećna porodica: Viki Miljković ovako čestitala sinu rođendan". Story.rs (në serbisht). 2018-10-06.
  7. ^ ""BILA SAM NA DNU, CECA JE TU UVEK UZ MENE" Viki Miljković progovorila o teškom periodu i prijateljima na estradi, a on joj je čuvao leđa". Blic.rs (në serbisht). 16 prill 2021. Marrë më 26 qershor 2022.
  8. ^ Luković, S. (11 nëntor 2020). "Violeta Viki Miljković ima zavrsen ovaj fakultet". Hellomagazine.rs (në serbisht). Marrë më 9 shtator 2021.