Jump to content

Viki Vikingu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Viki Vikingu në Plopsa Coo

Viki Vikingu e njohur në Gjermani dhe Austri si Wickie und die starken Männer dhe Chiisana Viking Bikke (小さなバイキング ビッケ) në Japoni, është një seri televizive e animuar gjermano-austriake-japoneze e cila tregon aventurat e Vikit, një djalë i ri Viking që përdor zgjuarsinë e tij për të ndihmuar miqtë e tij Viking. Ēshtë e bazuar në romanin Viki Vikingu (1963) shkruar nga autori suedez Runer Jonsson. Ajo u bë premierë në kanalin televiziv gjerman ZDF më 31 janar 1974 por transmetuar në vende të ndryshme. Në 2013–2014, seriali gjithashtu ekzistoi në animacion 3D të prodhuar nga Studio 100.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi kryesor i serialit është Viki, djali i Halvar, shefi i fshatit të Vikingëve Flake. Për dallim nga shokët e tij të fshatit - përfshirë shumicën e djemve të tjerë të moshës së tij - Viki është bekuar me një mendje të mprehtë dhe imagjinare, i cili ndihmon shokët e tij Viking nga shumë situata të ngushta, duke përfshirë zotin e rivalit Viking Sven The Terrible.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli Dublues në japonisht (Seiyū) Dubluesë në gjermanisht Dubluar në shqip
Viki Yōko Kuri Florian Halm ?
Halvar Kōsei Tomita Walter Reichelt ?
Ylva Taeko Nakanishi Inge Schulz Andeta Radi
Ylvi Yoneko Matsukane Alexandra Ludwig (epizodet 1–75)
Christa Häussler (epizodet 76–78)
Suela Xhonuzi
Gilby Junko Hori Horst Abraham ?
Tjure Takashi Satomi Werner Abrolat Lorenc Kaja
Snorre Junpei Takiguchi Eberhard Storeck ?
Urobe Kōichi Kitamura Leo Bardischewski Vladimir Saliu
Gorm Shun Yashiro Manfred Lichtenfeld ?
Ulme Setsuo Wakui Kurt Zips (epizodet 1–36)
Bruno W. Pantel (epizodet 37–78)
? (epizodet e para)
Ervin Bejleri (epizodet e mëvonshme)
Faxe Toku Nishio Gernot Duda Bledi Naska
Sven the Terrible Masayuki Katō
Chikao Ōtsuka
Kurt E. Ludwig (epizodet 5,6 & 8)
Wolfgang Hess (epizodet 22,27,28 & 55)
Achim Strietzel (epizodet 76 & 77)
Vasjan Lami
Pokka ? Hannes Gromball Genti Deçka
Baltac Masashi Amenomori Herbert Weicker (epizodet 34, 43, 44, 74 & 77)
Dietrich Thoms (epizodet 59)
Alfred Trebicka
Olaf ? Heini Göbel Arben Dergemi
Monika, gruaja e Tjures ? Marianne Paar Klodjana Keco
Gruaja e Snorre ? Lorley Katz ?
Maria ? Christa Häussler ?
Erzähler Eiko Masuyama Manfred Seipold (epizodet 1–26)
Leon Rainer (epizodet 27–78)
?

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]