Jump to content

Vincas Kudirka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vincas Kudirka në kartmonedhën 500 litas
Monedha Litas e lëshuar për të përkujtuar Vincas Kudirka

Vincas Kudirka (31 dhjetor [O. S. 19 dhjetor] 185816 nëntor [O. S. 4 nëntor] 1899) ishte një poet dhe mjek lituanez dhe autor i të dyjave muzikës dhe tekstit të Himnit Kombëtar Lituanez, Tautiška giesmė. Ai konsiderohet në Lituani si një Hero Kombëtar. Kudirka ka përdorur emra të shkruar si V. Kapsas, Paežerių Vincas, Vincas Kapsas, P. Vincas,Varpas, P. D, K., V. K, Perkūnas.

Kudirka ishte lindur në Paežeriai. Ai filloi studimin e historisë dhe filozofisë në Varshavë në vitin 1881, por ndryshoi drejtimin e tij dhe filloi të studionte mjekësi në vitin e ardhshëm. Gjatë studimeve, ai ishte arrestuar si armiqësor për të pasurit një kopje të Das Kapital në posedim të tij, dhe u përjashtua nga Universiteti i Varshavës, por më vonë ri-pranohet.[1] Ai u diplomua në 1889, dhe ka punuar si një mjek vendor Šakiai dhe Naumiestis.

Kudirka filloi të shkruajë poezi në 1888. Në të njëjtën kohë ai u bë më aktiv në lëvizjen e Rilindjes kombëtare Lituaneze. Së bashku me nxënës të tjerë lituanez në Varshavë, ai themeloi shoqërinë sekrete Lietuva ("Lituani"). Vitin e ardhshëm shoqëria filloi botime në gazetën klandestine Varpas ("Bell"),[2] të cilën Kudirka e redaktoi dhe kontriboi për dhjetë vitet e ardhshme. Në çështjen numër 6 të Varpas, në shtator 1898, ai botoi tekstin Tautiška Giesmė, e cila zyrtarisht do të bëhet në vitin 1918, Himnit Kombëtar Lituanez, iu vendos muzika e shkruar nga vet Kudirka për violinë.

Kudirka dha shumë për kulturën lituaneze dhe gjithashtu ka botuar një koleksion të këngët popullore lituaneze. Ai gjithashtu ishte një shkrimtar i vërejtur i satirës.

Ai vdiq nga tuberkuloziNaumiestis, më 16 nëntor 1899, në moshën 40 vjeçare. Pjesa e dytë e Tautiška Giesmė ishte gdhendur mbi gurin e varrit të tij.

Më 5 korrik të vitit 2009, një statujë e Vincas Kudirka u zbulua pranë Gediminas Rrugë, rrugë kryesore e kryeqytetit Vilnius. Zbulimi, nga personalitete, duke përfshirë Presidentin Lituanez Valdas Adamkus, përkoi me festimet që shënonin 1000 vjetorin e herës së parë që Lituania u përmend në kronikat zyrtare.

  1. ^ "Vincas Kudirka". Lithuanian Classic Literature Anthology. Marrë më 2008-06-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Vincas Kudirka". Encyclopedia Lituanica. Vëll. 4. Boston. 1970–1978. Marrë më 2008-06-13. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)